Whale Alert Nedir? (Whale Alert Hakkında En Önemli Bilgiler!)

Söz konusu kripto paralardan kazanç sağlamak olunca öğrenilmesi gereken birçok terim, sistem ve kavram vardır. Bunlardan bir tanesi ise Whale Alert. Twitter’da adını duyuran Whale Alert, iki milyonu aşkın takipçisiyle kripto para dünyasıyla ilgili en önemli gelişmeleri aktarıyor. Özellikle balina hareketlerinin kripto para ekosistemini etkilediğini göz önünde bulundurduğunuzda Whale Alert’in oldukça kullanışlı olduğunu fark edebilirsiniz.

Whale Alert web sitesini, Twitter sayfasını ve Telegram topluluğunu yakından takip etmeye çalışıyorum. Eğer siz de yüklü miktardaki alımları veya transferleri anlık olarak öğrenmek istiyorsanız son derece kullanışlı olduğunu belirtmeliyim. Gelin, Whale Alert nedir ve ne işe yarar sorularını birlikte inceleyelim!

Whale Alert Nedir?

Whale Alert, blockchain sisteminde yapılan işlemleri analiz ederek borsalar, hesaplar ya da cüzdanlar arası yapılan yüklü miktardaki işlemleri raporlayan platformdur. Yapay zeka ve manuel olarak takip edilen işlemler sayesinde BTC, ETH vb. kripto para birimlerinin transfer miktarlarını yakından incelemenizi sağlar.

Whale Alert ile Tether (USDT), Dai (DAI), Huobi USD (HUSD), Binance USD (BUSD) USD Coin (USDC), Gemini Dollar (GUSD), True USD (TUSD), Paxos (PAX) vb. farklı kripto para birimlerinde gerçekleşen transferleri yakından takip edebilirsiniz. Örneğin, “400.000 USDT bilinmeyen bir cüzdana aktarıldı” veya “Bilinmeyen bir cüzdandan Binance’ye 5000 BTC gönderildi” vb. ifadelerle kripto para piyasası hakkında detaylı bilgiler verir.

Whale Alert, her kripto para yatırımcısının takip etmesi gereken platformlar arasında yer alır. Twitter, web site ve Telegram kanalları aracılığıyla güvenilir veri akışı sağlar.

Whale Alert Ne İçin Kullanılır?

Kripto para fiyatlarını belirleyen en önemli etken arz – taleptir. İşte, bu noktada Whale Alert platformunun uyarıları devreye giriyor. Örneğin, 10.000 BTC’nin satılması genellikle BTC ve diğer kripto para birimlerinde düşüş yaşanacağını gösterebilir. Öte yandan 10.000 BTC satın alması fiyat grafiğinin yukarı yönlü seyredeceğini bildirebilir.

Whale Alert ile kripto para birimlerindeki yüksek miktardaki transferleri öğrenebildiğiniz gibi borsalara gerçekleşen gönderimleri de takip edebilirsiniz. Örneğin, Binance, Coinbase, Kucoin, FTX, Gate.io vb. farklı borsalardan cüzdanlara yapılan transferler veya borsadan borsaya yapılan transferleri anlık olarak listeler.

Günümüzde kripto para hareketlerini anlık olarak takip etmenizi sağlayacak birçok platform olsa da Whale Alert, kullanışlı özellikleriyle ön plana çıkıyor. Bu sayede borsalardan ya da cüzdanlardan gerçekleşen yüksek miktardaki transferleri takip etmek için birkaç platform kullanmanıza gerek kalmayacaktır. Whale Alert Twitter sayfasını veya diğer kanallarını takip ederek birçok bilgiye anlık erişebilirsiniz.

Whale Alert Ne İşe Yarar?

Söz konusu ekip hakkında detaylı bilgiler bulunmasa da Whale Alert’i takip ederek işlemlerine yön veren milyonlarca yatırımcıdan söz edilebilir. Ancak kripto para yatırımı yaparken sadece Whale Alert paylaşımlarını esas almak doğru bir seçenek olmayacaktır. Yatırımınızı en iyi şekilde gerçekleştirmek için birkaç farklı kaynağı takip etmeli, grafikleri incelemeli ve analizlere göz atmalısınız.

Whale Alert size şu konularda fayda sunar:

 • Balina hareketlerini anlık olarak takip etmenizi sağlar,
 • Kısa sürede gerçekleşen yüklü miktardaki alım/satımları öğrenerek pozisyonunuzu değiştirmeniz için faydalıdır,
 • Balinaların parasını saklamak ya da satmak istediğine dair ipuçları verir,
 • Tetikte kalmanızı sağlar,
 • Balina hareketleri ve yüksek miktardaki işlemler kronolojik olarak incelenebilir,
 • Uyarı özelliğine sahiptir ve bu sayede yüksek miktardaki işlemlerde doğrudan bilgilendirme yapar,
 • Yaygın kripto para birimleri haricinde 70’i aşkın token için anlık veri paylaşımı yapar,

Whale Alert, kısaca Bitcoin, Ethereum, Ripple, Binance Chain, Stellar, Tron, Steem, NEO, TezosEOS, ve Icon blok zincirlerinde gerçekleşen yüksek miktardaki transferler için güvenilir veri paylaşımı sunuyor. Ayrıca coin basma ya da yakma işlemleriyle ilgili verileri takip etmek için önemlidir.

Bitcoin borsalarını detaylarıyla incelemek için bitcoin siteleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Whale Alert Nasıl Kullanılır?

Kripto paralarla ilgili önemli bilgileri paylaşan Whale Alert, gün içinde Twitter ve diğer iletişim kanalları aracılığıyla onlarca farklı içerik yayınlar. Ancak her içeriği dikkate alarak pozisyon değiştirmek yatırımlarınız için riskli olabilir.

Whale Alert kullanmak kripto para yatırımlarınızı dengelemek için önemlidir. Fakat tüm paylaşımların piyasayı doğrudan değiştireceğini düşünmemelisiniz. Özellikle kripto para piyasasını takip ediyorsanız balinaların oldukça tehlikeli olduğunu fark edersiniz. Balina olarak adlandırılan kişilerin dolaşımdaki BTC’lerin %40’ına sahip olduğu biliniyor. Dolayısıyla balinalar da para kazanmak için zaman zaman spekülatif alım/satımlar gerçekleştirmektedir.

Örneğin, Whale Alert’i takip ettiğinizde 3000 BTC’nin satıldığını görebilirsiniz. Bu durumda dikkat etmeniz gereken en önemli konu FOMO’ya kapılmamaktadır. Balinalar, belirli aralıklarla yüklü miktarda satım gerçekleştirerek kripto paraların  fiyatlarının düşmesine neden olur. Amatör yatırımcılar ya da FOMO’ya kapılarak hareket edenler ani bir kararla elindeki BTC’yi satışa çıkarır. İşte, bu noktada balinalar elindeki BTC’yi yüksekten satma ve yeniden düşükten toplama imkanına sahip olur.

Whale Alert verilerini incelerken soğuk cüzdandan borsaya 10.000 ve üstü BTC transferi olduğunu fark edebilirsiniz. Bu durum yakın bir zamanda satış baskısının olacağı hakkında ipucu verir. Ancak yine de bu durum her zaman gerçekleşmeyebilir. Önemli olan piyasa derinliğidir. Riski minimuma indrmek için Coin Market Cap vb. platformlarla piyasa derinliğini takip edebilirsiniz.

Balinaların para kazanma temeli amatör yatırımcılardır. Dolayısıyla kripto para piyasasını öğrenene kadar yüksek miktarda alım yapmamak birikimlerinizi korumanın en iyi yoludur.

Whale Alert Verileri Sonucunda Neler Yapmalısınız?

Whale Alert verilerini takip etmek birçok yatırımcı için kafa karışıklığına sebep olabilir. Örneğin, yüklü miktarda satışın gerçekleştiğini gören bir yatırımcı hemen elindeki coinleri satarken zarardan kaçınmak ister. Diğer bir yatırımcı ise beklemeyi tercih eder. Bu durumdan en az kayıpla kurtulmak için şu konulara dikkat etmelisiniz:

 • Yatırımlarınızı uzun vadeli planladıysanız balina hareketlerini takip ederek işlem yapmaktan kaçının,
 • Whale Alert uyarısından sonra piyasa derinliğini takip edin ve satış yapmadan önce kısa sürede olsa analizlere göz atın,
 • Fiyatı yükselen bir coine yatırım yapmadan önce iki kere düşünün; coin tepe noktasına ulaşmış ise kısa sürede düşüşe geçecektir,
 • Whale Alert verilerini takip ettikten sonra herhangi bir coine yatırım yapmadan önce araştırma sürecine girin.

Neden Balina Hareketlerini Takip Etmelisiniz?

Kripto balinaları elinde yüklü miktarda BTC bulunduran kişiler olarak adlandırılabilir. Genellikle 1000 ve üstü BTC sahibi olanlar balina olarak tanımlanır. Aynı zamanda ETH veya Ripple vb. altcoinler için de balinalardan söz edilir.

Balina hareketlerini takip etmek için kullanabileceğiniz ücretli ve ücretsiz platformlar vardır. Whale Alert, balina hareketlerini takip etmek için kullanabileceğiniz en iyi ücretsiz platform olarak öne çıkar. Bununla birlikte EtherScan vb. farklı platformlar da tercih edilebilir.

Balina hareketlerini takip etmek genel anlamda şu konuda avantaj sağlar:

Tahmini Piyasa Hareketi: Kripto paralarla ilgiliyseniz balinaların piyasayı yukarı/aşağı yönlü manipüle ettiğini görmüş olmalısınız. Balinalar, daha fazla para kazanmak için likiditeyi etkileyecek alım satımlar yapabilir. Örneğin, takip ettiğiniz bir kripto para gün içinde %20 – 30 değer kazanır veya kaybeder. Bu gibi birçok durumda kripto balinalardan şüphelenilir.

Whale Alert nedir? İçeriğini aşağıdaki butonlara tıklayarak arkadaşlarınızla paylaşabilir ve balina uyarıları hakkında detaylı bilgi edinmelerini sağlayabilirsiniz!

 

Paylaşmak Önemsemektir!

Yorum yapın