Boğa Sezonu Nedir? (Ayı Piyasası Nedir? Farkları Nelerdir?)

Finans araçlarıyla ilgileniyorsanız sık sık boğa sezonu ya da boğa piyasası terimlerini duyarsınız. Boğa sezonu piyasa yönünü ifade eden bir kavramdır. Kripto, emlak, emtia, tahvil, hisse senetleri vb. birçok finans alanında boğa piyasası veya ayı sezonu gibi kavramlar kullanılabiliyor. Peki, yatırımlarınızı şekillendirmenizi sağlayacak boğa sezonu nedir? Gelin, birlikte inceleyelim!

Boğa sezonu isminin nereden geldiğini merak ediyor musunuz? Piyasanın iyimser bir ortamda olduğunu belli eden bu kelime, boğanın boynuzlarıyla her şeyi kaldırdığı görüşüne dayanıyor. Dolayısıyla başta borsa olmak üzere diğer tüm alanlarda boğa sezonu bir yükseliş dönemini ifade etmektedir.

Boğa Sezonu Nedir?

Boğa sezonu kripto, emlak, tahvil vb. farklı piyasaların yükseliş döneminde olduğunu ifade eder. Yatırımcıların piyasaya güveni yüksektir ve hem yeni hem de eski yatırımcılar boğa sezonu boyunca para kazanabilir. Kısaca, yükseliş trendi olarak tanımlanır.

Boğa piyasası, boğa sezonu ya da boğa koşuşu olarak adlandırılan her terim, piyasadaki olumlu havayı ifade etmek için kullanılır. Özellikle kripto para borsalarında boğa sezonu daha değişken olabilir. Örneğin, bir coin bir gün içinde %20 düşüş yaşarken %30’luk yükseliş görür. Dolayısıyla kripto para borsalarında boğa sezonu anlık değil, uzun süreli bir dönem için kullanılır.

Boğa piyasası başlangıcı, özellikle borsalarda %20 ve daha üstü artışların olduğu dönemdir. Piyasada iyimser bir hava hakimdir ve boğa piyasası boyunca yatırım miktarı ve tutarı fark etmeksizin herkes para kazanabilir. Dolayısıyla hem amatör hem de profesyonel yatırımcıların en büyük hayallerinden biri boğa piyasasının başlamasıdır.

En iyi kripto para uygulamaları sayfamızdan bitcoin borsalarını inceleyebilirsiniz!

Boğa Piyasasının Özellikleri Nelerdir?

Yatırımcılar sık sık boğa piyasası başlangıcını merak eder. Ekonomistler veya kripto para analistleri zaman zaman boğa piyasası için tahmini bir tarih belirler. Ancak ‘boğa piyasası kesinlikle şu tarihte başlayacaktır’ gibi bir yargı, doğruyu yansıtmaz. Özellikle günlük volatilitenin yüksek olduğu kripto para piyasalarında boğa piyasasının başlangıcı için tarih vermek mümkün değildir.

Boğa piyasasında fiyatlar uzun süre yükseliş eğiliminde olur. Bu durumda artık yatırımcılar da fiyatların düzenli ve sürekli olarak yükseleceğine emindir. Boğa piyasasındaki yatırımcı güveni sayısal bir oranı ifade etmese de hisse senetlerine olan yoğun ilgi yatırımcı güvenine işaret eder.

Boğa piyasası boyunca yatırımcılar ister hisse senedi ister kripto para satın alsın; bir süre sonra kazanç elde eder. Yatırımcıların büyük ve yoğun tepkisi fiyatları düzenli olarak yükseltir. Bu dönemde oluşabilecek %10 civarındaki düşüş ise piyasa düzeltmesi olarak adlandırılabiliyor. %20 ve daha üstü düşüşler ise ayı piyasasının başlangıcı olarak kabul edilir.

Boğa piyasası üç aşamada değerlendirilebilir:

  • Toplama: Piyasaya güven azdır ve birçok yatırımcı hala elindeki varlığı satmaya devam eder. Ayı piyasası boyunca yatırımcıların düşük fiyattan sattığı varlıklar, büyük yatırımcılar tarafından toplanır.
  • Alım: Yükseliş trendinin başladığını gösteren birkaç işaret belli olur. Artık hem küçük hem de büyük yatırımcılar alım yapmaya başlar. Piyasada iyimser bir hava vardır.
  • Doygunluk: Boğa piyasası boyunca büyük ve küçük yatırımcılar elindeki mal varlıklarını yüksek noktalardan satmayı başarmıştır. Diğer bir deyişle, piyasa doygunluk noktasına ulaşmıştır ve ‘varlık balonunun’ patlama sinyalleri görülür.

Ayı Piyasası Nedir?

Ayı piyasası, boğa piyasasının aksine düşüş trendini ifade eder. Bu dönemde kripto para, emlak, tahvil vb. farklı sektörlerde %20 ve daha fazla düşüş görülür. Düşüşün ne zamana kadar devam edeceği bilinmediği gibi sürecin devam etmesi işsizliği de artırır.

Ayı piyasası kavramı ise ayıların saldırı hareketinden esinlenilerek belirlenmiştir. Boğalar, boynuzlarıyla aşağıdan yukarıya doğru saldırırken ayılar pençeleri yardımıyla aşağı doğru ittirerek saldırır. Dolayısıyla ismiyle uyum içindedir.

Ayı piyasası ile ilgili bilinmesi gereken en önemli özellik ise her düşüşün ayı piyasasına bağlanamayacağıdır. Örneğin, bir emtianın tepe noktasından %20 civarında düşmesi ve bu düşüşün uzun süre devam etmesi halinde ayı piyasası başlamış olarak kabul edilir.

Ayı sezonu boyunca yatırımcılar elindeki emtia, hisse senedi ya da diğer varlıkları satma eğilimindedir. Bu durum fiyatların daha fazla düşmesine sebep olduğu gibi yatırımcıların piyasaya olan güveni de azalır. Ayı piyasası ile boğa piyasası arasındaki en önemli fark, fiyat trendleri ve piyasadaki olumlu/olumsuz havadır.

Piyasalarda karamsar ve olumsuz bir hava görülür. Üstelik ayı piyasası başlangıcı jeopolitik kriz, ekonomik politikalar, doğal afet ya da diğer birçok durumdan etkilenebilir.

Ayı piyasası boyunca profesyonel ve amatör yatırımcıların tamamı fiyatların daha fazla düşeceği konusunda hemfikirdir. Dolayısıyla birçok yatırımcı bu dönemde alım yapmaktan vazgeçer ve bir süre daha erteler. Kripto para tüccarları ise dipten toplamak için büyük ya da küçük çaplı alımlar gerçekleştirebilir. Ancak genel bir güven ortamı sağlanmadığı sürece ayı piyasası devam eder.

Boğa ve Ayı Piyasasındaki Temel Farklar Nedir?

Boğa ve ayı piyasasındaki en temel fark, fiyat eğilimi ve yatırımcı güvenidir. Aynı zamanda likidite, uluslararası yatırım vb. konular da birbirinin tam zıttı şekilde ilerler. Öte yandan hem ayı piyasası hem de boğa piyasası boyunca alım/satım yaparak kazanç elde etmek ya da varlıklarınızı korumak da mümkündür. Ancak her iki piyasa için farklı bir yatırım stratejisi belirlemeniz gerekir.

Boğa ve ayı piyasasındaki temel farklar:

Gayri Safi Yurt İçi Hasıla

GSYİH artışı boğa sezonu başlangıcı için önemli bir metriktir. Düşüşü ise ayı piyasasına işaret eder. Artış dönemlerinde halka arz daha fazladır ve şirketlerin istihdam oranı yüksektir. Ayı piyasasında ise işten çıkarmalar başlar ve mevcut işçilerin geliri veya alım gücü düşer.

Yatırımcı Psikolojisi

Boğa piyasası boyunca yatırımcıların piyasaya güveni yüksektir ve alım/satım yapmaya devam eder. Ayı piyasasında yatırımcıların piyasaya güveni düşüktür ve bir varlık almaktan kaçınırlar. Öte yandan ayı piyasası sürecinde yatırımcılar elindeki varlığı bir an önce satmak için çaba gösterir.

Arz ve Talep

Boğa piyasasında yatırımcılar herhangi bir emtia ya da kripto para almaya daha fazla meyillidir. Mal, ürün, emtia vb. varlıklar az olsa da yatırımcılar yüksek fiyata rağmen alım yapar. Çünkü kısa sürede kazanç sağlayacağından emindir. Ayı piyasasında varlıklar çok olmasına rağmen yatırımcılar satış yapmakta kararlıdır.

Likidite

Yatırımcıların piyasaya olan güveni likiditenin ve işlem hacimlerinin yükselmesini sağlar. Ayı piyasasında bu durum tam tersidir.

Boğa ve Ayı Piyasasında Kripto Paraya Nasıl Yatırım Yapılır?

Boğa sezonu boyunca kripto paralara yatırım yapmak kolaydır. Alım yaptığınız fiyattan sonra düşüş yaşansa bile minimum kayıp söz konusudur ve kısa sürede kazanç elde edilir. Dolayısıyla uzun veya kısa vadeli yatırımcılar mutlaka kazanır. Ancak ayı piyasasında daha fazla risk söz konusudur.

Ayı piyasası dünyadaki birçok gelişmeden etkilenerek başlayabilir. Bu durumda yapmanız gereken en önemli şey, kendini henüz kanıtlamayan ve yeterince yatırımcıya ulaşmayan kripto para birimlerinden uzak durmaktır. Bu coinlerdeki paranızı piyasada uzun süredir var olan ve güvenilirliğiyle bilinen birimlere aktarabilirsiniz.

Kripto para dünyası döviz, altın vb. varlıklara göre daha dalgalıdır. Bu nedenle yatırımlarınızı korumak için her iki ihtimali de göz önünde bulundurarak bir yatırım sepeti oluşturmanız gerekir.

 

Boğa sezonu nedir? İçeriğini arkadaşlarınızla paylaşarak ayı ve boğa piyasaları hakkında bilgi edinmelerini sağlayabilirsiniz!

Paylaşmak Önemsemektir!

Yorum yapın