Bitcoin Dominance Nedir? (Düşüşü ve Yükselişi Ne İfade Eder?)

Kripto para ekosistemine karşı ilgiliyseniz profesyonellerin ve diğer yatırımcıların sık sık bitcoin dominance kavramından söz ettiğini duyarsınız. Özellikle bitcoindeki sert düşüş ve yükseliş sonrası birçok analist bitcoinin piyasa hakimiyeti ile ilgili açıklamalar yapar. Bitcoin dominance Türkçesiyle bitcoinin piyasa hakimiyeti olarak çevrilebilir. Gelin, birlikte bitcoin dominance nedir ve ne işe yarar? sorularına beraber göz atalım!

En iyi bitcoin siteleri arasında 1 numara olan Binance’ye buraya tıklayarak üye olabilirsiniz.

Bitcoin Dominance Nedir?

Bitcoin dominance, BTC değeri ile tüm kripto varlık piyasası değeri arasındaki orandır. Diğer bir deyişle, bitcoin dominance kavramı BTC’nin kripto para piyasasındaki genel hakimiyetini ifade eder. Örneğin, bitcoin dominance yükseldiğinde bitcoine daha fazla para girişinin olduğunu ve yatırımcıların altcoinlerden çıktığı anlaşılır.

Bitcoin dominance değerinin düşmesi halinde bitcoin değerinin azaldığı ve altcoinlere daha fazla para transferi gerçekleştiği görülür. Aynı şehilde Ethereum Dominance kavramı da bu durumla ilişkilidir. Ethereum dominance değerinin artması ETH’nin piyasadaki hakimiyetinin yükselmesine işaret eder.

Bitcoin, kripto para dünyasındaki şüphesiz en güvenilir ve en çok kabul gören birimdir. 2009 yılında başlayan bu süreç günümüzde hala aynı şekilde devam ediyor. Binlerce altcoin çıkmasına rağmen BTC piyasa hakimiyetini aşan bir coin olmamıştır. Dolayısıyla bitcoin dominance, yatırımcıların stratejisini belirlemesinde önemli bir rol oynar.

Bitcoin Dominance Yükselince Ne Olur?

Bitcoin dominance, kısaca bitcoinin kripto para piyasasındaki egemenliğini işaret eden bir veridir. Bu oranın yükselmesi, bitcoine olan güvenin arttığını gösterir. Yatırımcılar, yakın bir zamanda bitcoin fiyatının yükseleceğini düşünerek ya da güvenilir bir yatırım aracı olarak kabul ederek bitcoini tercih eder.

Bitcoin dominance oranının yükselmesi halinde altcoin fiyatlarında düşüş meydana gelir. Diğer bir deyişle, altcoinler BTC karşısında değer kaybeder. Kripto para birimlerindeki artış ve azalış, bitcoin ile ilişkilendirilebilir.

2009 yılından beri BTC piyasa hakimiyeti ortalama %80 civarındaydı. 2017 yılında ICO (ilk para teklifi) gündeme geldiğinde BTC dominance oranı %35 civarına düştü. Daha sonra %70 civarına gelse de  2022 yılı itibariyle ortalama bitcoin dominance değeri %40 civarında seyrediyor.

Bitcoin dominance değerinin yükselmesine rağmen bitcoin fiyatı sabit ilerliyorsa ve ani iniş çıkışlar yoksa altcoin fiyatları da aynı seyirde ilerler. Bu nedenle yatırım yaparken sadece BTC dominance değerini esas almak doğru değildir. BTC dominance, yatırım yaparken bakmanız gereken bir parametredir ancak diğer metrikler de göz ardı edilmemelidir.

Bitcoin Dominance Düşünce Ne Olur?

Bitcoin dominance oranının düşmesi kısaca BTC’den para çıkışının yoğun olduğunu ve paranın diğer altcoinlere geçtiğini gösterir. Bu durumda BTC değeri düşerken altcoinler değer kazanır.

Öte yandan bitcoin dominance değerinin düşmesine rağmen BTC fiyatının yükseldiği anlar da olabiliyor. İşte bu durumda birçok analist, altcoin fiyatlarında bir yükselme beklemek gerektiğini düşünür. Dolayısıyla bitcoin dominance düştüğünde BTC fiyatını da ihmal etmemelisiniz. Her iki oran da yatırımlarınız için iyi bir strateji belirlemenizi sağlayabilir.

Bitcoin dominance ve BTC değeri düşüşündeyse birçok uzman BTC satışı için doğru bir zaman olarak ifade eder. Ancak yine de bitcoinin likiditesi ve diğer parametrelerle birlikte bir yatırım stratejisi oluşturmak önemlidir.

Kripto paralara yatırım yapmak her zaman risklidir. Bu nedenle BTC dominance oranının düşüşü ve yükselişi önemli bir parametre olarak görülmeli. Ancak tek yatırım kriteri olarak kullanılmamalıdır. Özellikle teknik grafikleri incelemelisiniz.

Bitcoin Dominance Oranını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Bitcoin dominance oranının ne olduğunu ve düşüşü ya da yükselişi halinde neler beklememiz gerektiğinden söz ettik. Ancak bitcoin dominance oranını etkileyen faktörleri de incelemek gerekir. Bu sayede olası gelişmeler halinde tahmini bir dominance oranı belirleyebilirsiniz.

Bitcoin dominance değeri hesaplamasında şu formül kullanılır:

  • Bitcoin piyasa değeri ÷ Toplam kripto piyasa değeri = Bitcoin Dominance

Ancak formüllerle uğraşmak istemiyorsanız CoinMarket Cap vb. platformlara göz atarak bitcoin dominance değerini anlık olarak görebilirsiniz.

Bitcoin dominance oranını etkileyen birçok faktör bulunur. En önemlisi ise altcoinlerin piyasayı ele geçirmesidir. Örneğin, son zamanlarda birçok yatırımcı güvendiği projelere ya da daha kısa sürede yükseleceğine inandığı altcoinlere yatırım yaptı. Bu durum bitcoin dominance değerinin düşmesiyle sonuçlandı.

Günümüzde piyasada on bini aşkın altcoin olduğu biliniyor. Üstelik bu sayı her geçen gün artış göstermektedir. Örneğin, bitcoinin piyasaya ilk çıkışında dominance değeri %95’ti. Ancak diğer altcoinlerin çıkışı ve bitcoin madenciliğinin çevreye zarar verdiği görüşüyle birlikte bu oran %35’lere kadar düşüş gösterdi. En düşük oran ise %32,8 ile Ocak 2018’deki ayı piyasasında yaşandı.

Önümüzdeki dönemlerde bitcoin dominance oranının tekrar %70’lere çıkması pek olası görünmüyor. Özellikle yatırımcıların altcoinlere şans vermesi ve bitcoin üretiminin zorlaşması ile birlikte dominance değeri epey düştü.

Ethereum Dominance Nedir?

Ethereum dominance, toplam kripto para değerinin ETH değerine bölünmesiyle elde edilen bir veridir. Tıpkı bitcoin dominance hesaplamasında olduğu gibi özel bir formül ile bulunur. Genellikle bitcoin dominance değerinin düşmesi halinde ETH dominance değerinin yükseldiği görülür.

Aynı zamanda ETH dominance değeri düştüğünde BTC dominance oranının yükselmesi olasıdır. Kripto para ekosisteminde bitcoinden sonra en değerli ve en çok kabul gören birim olması nedeniyle ETH dominance oranı da yatırımcıların dikkat ettiği faktörler arasında yer alır.

Bitcoin dominance nedir? İçeriğini aşağıdaki butonlara tıklayarak arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz!

Paylaşmak Önemsemektir!

Yorum yapın