ETC Coin Nasıl Alınır? Hangi Borsalarda Var? TAM REHBER!

Ethereum Classic yani ETC, Ethereumun mevcut eksiklikleri baz alınarak 2016 yılında kurulan bir coindir. Bu coin bir hacklenme olayı sonrasında ön plana çıkarılmıştır. Kurucuları her ne kadar Ethereumunda kurucuları olsa da, Ethereum yapısını saf haliyle muhafaza etmeyi amaçlamıştır. Bu yazımda sizlere ETC coin nasıl alınır? ETC coin hangi borsalarda var gibi soruların yanıtlarını vermeye çalışacağım.

ETC Hakkında Kısaca Bilgilendirme

Sizin için Ethereum Classic nedir? Sorusunun cevabına yer vereceğiz. Yalnız ondan önce genel olarak bilgilendirme yapmak isteriz. Tarihi ise genellikle Türkçe kaynaklarda kasıtlı yada kasıtsız bir şekilde yanlış anlatılır.

2016 yılında Ethereum ve Ethereum Vakfı hacklenerek ciddi anlamda fon çalışmıştır. O çalınan fonların şu anki değeri çok daha fazla olsa da, 2016 yılında yaklaşık 50 milyon dolarlık fonun çalındığı düşünülmektedir.

O zaman Ethereum’un kurucuları tarafından sert çatallanma yapılarak daha güvenli ve daha yeni bir sistem kurulmuştur. Her ne kadar sistem yeni olsa da, mantık olarak ethereumun salt haline benzerlik göstermekteydi. Bu sebeple Ethereum Classic yani ETC adıyla anılmaya başlanmıştır.

ETC Coin Nedir?

En temel amacı, biraz önce de altını çizdiğimiz gibi ethereum ile oldukça benzerdir. Ethereum temelde herhangi bir aracıya ihtiyaç duymaksızın veri transferi yapılmasını amaçlamaktadır. Başka bir deyiş ile iki kişinin yaptığı ticaret, eğitim, anlaşma ve diğer konu başlıklarında üçüncü bir kişiye ihtiyaç duyulmaksızın transfer yapılması amaçlanır.

Aslına bakılırsa Ethereum temelde hayatı kolaylaştıran bir olaydır. Bir alışverişte karşılıklı olarak oluşturulan sözleşmelere göre hareket edilmesi gibi çok ciddi avantajları bulunur. Örneğin ileri vadeli bir ödeme sözü verdiğinizi düşünelim. Bunun karşılığında teminat olarak bir miktar ethereum ortaya koydunuz. Karşılığında şunu taahhüt ettiğinizi belirtelim. İlgili tarih gelene kadar işlem tamamlanmazsa teminat otomatik olarak satıcının hesabına geçecek. Bu şekilde yapılan işlemlerde herhangi bir aracıya ihtiyaç duyulmaksızın tamamlanması söz konusu olmaktadır.

Bunu eğitimde, sağlıkta, alışverişte, karşılıklı olarak alınıp satılabilen her konuda görmemiz mümkün olabilir. Aynı şekilde lojistik ve takip gibi konu başlıklarında da bu akıllı sözleşmeler işlemektedir.

Çoğunluğun düşündüğü gibi ethereum sadece borsalarda alınıp satılabilen kripto paralardan ibaret değildir. Akıllı, dinamik, çözüm odaklı ve merkezsiz bir sistemdir.

ETC Coin Hangi Borsalarda Var?

Her ne kadar ETC en büyük ve en eski kripto para birimi olmasa da, yine de çok eskidir. Tüm dünyada oldukça sadık bir müşteri kitlesi olduğunu biliyoruz. Bunun dışında özellikle Amerika Birleşik Devletleri kaynaklı olmak üzere ciddi fanlarının da olduğunu belirtmek gerekiyor.

Ethereum Classic şu an hali hazırda dünyada yüze yakın ülkede binlerce farklı borsada alım satım yapılabilen bir coindir. Yalnız biz coinmarketcap verilerini baz alarak sizin için aşağıdaki listeyi oluşturduk.

 • Binance
 • Bithumb
 • Coinbase Exchange
 • Huobi Global
 • KuCoin
 • Coinone
 • Bitfinex
 • Kraken
 • Poloniex
 • Bittrex
 • OKX
 • COM
 • LBank
 • MEXC
 • com Exchange
 • AscendEX (Bitmax)
 • ProBit Global

Bazı büyük ve güvenilir borsalara ulaşmak için https://buldumz.com/bitcoin-siteleri/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

ETC Coin Nasıl Alınır?

Etc coin almak için yukarda yer alan borsalardan bir tanesinde üyeliğinizin olması yeterlidir. Yine de dünyada en çok tercih edilen borsalardan bir tanesi olan Binance Global üzerinden nasıl alım satı yapılacağını göstereceğiz.

 1. Adım Binance Adresine Üye Olun

Binance’a üye olmak için kayıt ol butonunu tıklamanız yeterlidir. Kayıt olurken dikkat edilmesi gereken en önemli konu, verilen bilgilerin doğruluğudur. Binance sıklıkla kyc doğrulaması yaptırmaktadır. Bu sebeple verilen bilgilerinizi doğru girmezseniz ilerleyen dönemlerde kimlik doğrulamasında sorun yaşayabilirsiniz.

etc coin

 1. Adım TrBinance Oturum Açın

Hesabınız varsa trbinance adresine giriş yapın. Hesabınız yoksa kayıt olun. Trbinance’ı binance global adresine para aktarmak için kullanacağız. Bu sebeple, hesabınızı açtıktan sonra bilgilerinizi düzgün bir şekilde girmeye özen gösterin.

Binance adresine para aktarmak için kullandığınız hesap sahibi ile paranın aktarıldığı hesap sahibinin aynı kişi olması önemlidir. Aksi takdirde paranız hesaba geçmez.

 1. Adım Binance Para Aktarımı

Bu adımda Binance hesabınıza para aktarabilirsiniz. Trbinance üzerinden yaptığınız havale/eft işlemi sonucunda paranızı Binance adresine transfer edin. Tabi ki iki hesabın birbirine bağlanmış olması gerekir. Aşağıda bulunan görselde detayına göz atabilirsiniz. Binance Transfer butonuna tıklayarak Trbinance üzerinde bulunan paralarınızı Binance’a aktarmanız mümkün olacaktır.

etc coin nereden alınır

 1. Adım Etc Alım Satım Ekranına Giriş Yapın

Binance adresrinde ana sayfada bulunan piyasalar bölümüne tıklayın. Alt kısımda bulunan arama bölümüne ETC yazın ve ETC alım satım ekranına girin. Eğer bu konularda yeniyseniz Klasik Alım Satım işlemi eğer profesyonelseniz Gelişmiş Alım Satım penceresine tıklayabilirsiniz.

etc coin hangi borsalarda

Bu ekrandan sonra hızlı bir şekilde alım satım ekranına geçiş yapabilirsiniz. Pratik ve hızlı alım satım işlemi için dilerseniz blogları okuyabilir ve youtube videolarını izleyebilirsiniz.

ETC Coin Yorumları

Genel kanı ve yorumlar, ETC nin uzun vadede kazandıracağı yönündedir. Şu an için daha çok kripto paralar alım satım işlemleri için kullanılmıyor. Dünyada hareket halinde bulunan kripto para birimlerinin neredeyse tamamı, borsalarda alım satım işlemlerinde yatırım amaçlı olarak bulunmaktadır. Uzun vadede bu durumun aşılacağı düşünülüyor.

Kullanıcılar coinlerin hareketlerini artıracağını ve iyi  projeleri olan coinlerin daha fazla kişi tarafından tercih edileceğini göstermektedir. Yine de nasıl bir yol izleneceğini hep birlikte gözlemleyeceğiz.

ETC Coin Geleceği

Etc tabii ki gelecek vaat eden coinler arasında yer almaktadır. Ethereumun en büyük partneri olması, daha güvenli ve salt bir çekirdek üzerinde kurgulanması da geleceği konusunda umut veren diğer seçenekler olarak dikkat çekiyor. Farklı yorumcular ise Tron gibi yenilikçi alt yapıların ETC gibi gelenekçi blok zincir ögelerinin değerini artıracağını düşünmektedir. Her durumda da gelecek vaat eden bu coinlerin ilerlemeye açık olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

 ETC coin nasıl alınır hangi borsalarda var gibi bilgileri paylaştım. Umarım beğenmişsinizdir.

Paylaşmak Önemsemektir!

Yorum yapın