Kraken Güvenilir Mi? (Kraken Hakkında En Önemli Detaylar!)

En eski kripto para borsaları arasında yer alan Kraken, ABD merkezli kripto para alım satım platformudur. Kraken, 190 ülkede faaliyet gösterir ve altı milyonu aşkın üyesi bulunuyor. Özellikle son yıllarda kripto para birimlerine karşı oluşan yoğun ilgi sebebiyle üye sayısını ve bilinirliğini artırmayı başarmıştır. Bununla birlikte kripto para borsalarıyla yeni tanışan birçok kişi Kraken güvenilir mi sorusunu merak ediyor.

Dünyanın en büyük borsası Binance’ye üye olmak için burayı tıklayın!

Gelin, Kraken hakkında en önemli detayları beraber inceleyelim!

Kraken Nedir?

Kraken, 2011 yılında kurulan ve resmi olarak 2013 yılında faaliyetine başlayan kripto para alım – satım platformudur. ABD merkezli kripto para borsası Kraken, San Francisco’da kurulmuş ve günümüzde en büyük kripto para borsaları arasındaki yerini almıştır.

90’ı aşkın kripto para birimini listeleyen Kraken, ayrıca ABD, Euro, Japon Yeni vb. para birimlerinin alınıp satılmasına imkan tanır. Ayrıca Kraken ile ilgili en ilginç bilgilerden biri ABD/Euro paritesiyle en fazla işlem yapılan kripto para borsası olmasıdır.

Kraken, müşterilerinin alım – satım, marj ticareti, vadeli işlem, stake vb. işlemleri yapmasını sağlar. Ayrıca düşük komisyon oranlarına sahiptir ve gelişmiş ticaret özellikleriyle sayısız seçenek sunmaktadır.

Kraken Güvenilir Mi?

Kraken, dünyanın en güvenilir ve en köklü kripto para borsaları arasında görülüyor. Birçok kripto para yatırımcısı ve uzmanı, Kraken’in on yılı aşkın sağladığı hizmet ile güvenirliğini kanıtladığını düşünmektedir. Bununla birlikte Kraken’in kullanıcı güvenliği için üst düzey önlemlere ve iki faktörlü kimlik doğrulamasına sahip olması da güvenilirliğini artırıyor.

Kraken, kullanıcı güvenirliğini sağlamak için hesaplamalara özel kilitleme imkanı sunar. Örneğin, iki faktörlü kimlik doğrulamasıyla birlikte para çekme ya da transfer vb. işlemleri kilitleyebilirsiniz. Öte yandan borsada sağlanan bazı güvenlik önlemleri:

 • Müşteri varlıkları ve bilgilerinin %95’i çevrimdışı olarak dağıtılmış soğuk depolarda muhafaza edilir,
 • Düzenli olarak güvenlik açığı testleri yapılır,
 • Güvenlik anahtarları oluşturulabilir,
 • Hata ödülü sistemiyle, platformdaki güvenlik zafiyetlerini tespit eden kullanıcılar için ödül verilir.

Kraken Hacklendi Mi?

Kraken’in güvenirliğini kanıtlayan diğer bir unsur, daha önce hacklenmemesidir. Şirket, güvenliği en üst düzeyde tutmak için bir dizi çalışma yürütür. Bununla birlikte Kraken de diğer en iyi kripto para borsalarında olduğu gibi zaman zaman siber saldırılara maruz kalır.

Siber saldırı sonucunda önemli bir hack olayı yaşanmamıştır. Ancak Kraken ile ilgili en önemli güvenlik zafiyeti, bir hafta boyunca kapalı kalmasıdır. 2017’nin ilk yıllarında Kraken, kullanıcıların sisteme giriş yapması, para çekmesi vb. tüm işlemleri bir haftalığına kapatmış ve daha sonra özür açıklaması yayınlamıştır.

2017 yılında Kraken güvenilir mi sorusu, en popüler konulardan biri olmuştur. Ancak daha sonra faaliyet göstermeye devam etmesi ve önemli iş birliklerine imza atması sebebiyle kullanıcı sayısını artırmayı başarmıştır.

Kraken Türkiye’de Kullanılır Mı?

Kraken, Türkiye’de kullanılabiliyor. Web site veya Kraken mobil uygulaması üzerinden kripto para alım satım ya da diğer ticaret işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Ancak TL desteğinin bulunmadığını belirtmek gerekiyor.

Kraken’e para yatırmak istediğinizde mutlaka yabancı bir bankadan transfer yapmanız gerekiyor. Bu da Türkiye’de Kraken kullanımının az olmasıyla sonuçlanmaktadır. Öte yandan yabancı bankadan transfer yapmak, daha yüksek komisyon ücreti ödemenize sebep olur.

Kraken platformuna para yatırmak istediğinizde:

 • Amerika Doları
 • Euro
 • GBP
 • JPY

Birimlerini kullanmanız gerekir. Kraken’e para yatırmak için kullanabileceğiniz diğer bir yöntem de Swift gibi işlemlerdir. Ancak TL desteği sunan kripto para borsalarına oranla daha fazla komisyon ya da işlem ücreti ödemeniz gerekebilir.

Kraken, dünyanın birçok ülkesinde kullanılsa da ABD’de New York eyaletinde de kullanılamıyor. Dolayısıyla yakın zamanda Kraken’in daha fazla ülke ve bölgede etkinliğini artırması beklenmektedir.

Kraken Avantajları Nedir?

Dünyanın en eski kripto para borsalarından biri olan Kraken, kullanıcılarına farklı konularda avantaj sunmayı başarıyor. En önemli avantajıysa, düşük işlem ücretlerine sahip olması.

Kraken komisyon oranları %0 – %0.26 oranında farklılık gösteriyor. Dolayısıyla Kraken’e para transferi yaptığınızda çok düşük komisyon oranlarıyla alım satım yapabilirsiniz. Aynı zamanda daha sık ve yoğun işlem yapan kişiler için komisyon oranı düşüyor.

Kraken avantajları arasında öne çıkan özellikler:

 • 7/24 müşteri desteği,
 • 130’u aşkın kripto para çifti ve birkaç fiat para birimiyle işlem yapılabilmesi,
 • Stake, vadeli işlem, marj ticareti vb. farklı alanlarda hizmet vermesi,
 • Yeni başlayanlar için kripto para kılavuzuna sahip olması,
 • Kolay ara yüz,
 • Profesyonel yatırımcılar için KrakenPro desteği,
 • Üst düzey güvenlik önlemleri,
 • Komisyon oranlarının dünya geneli ortalamasının altında olması,
 • Köklü bir geçmişinin bulunması,
 • Profesyonel yatırımcılar için gelişmiş veriler sunması.

Kraken Dezavantajları Nelerdir?

Kripto para borsaları arasındaki rekabet devam ederken bazı borsalar, dezavantajları sebebiyle müşteri kaybı yaşayabiliyor. Ancak Kraken gibi dev borsalar dezavantajlarını iyileştirmek ve istikrarlı bir hizmet sunmak konusunda oldukça kararlı. Buna rağmen birkaç dezavantajı da hala mevcut.

Kraken dezavantajları arasında öne çıkan durumlar:

 • TL desteğine sahip değil,
 • Türkçe dil desteğinin yetersiz olması,
 • Banka/kredi kartı ile işlemi desteklememesi,
 • Müşteri hizmetlerinin geç cevap vermesi veya yetersiz kalması,
 • Zaman zaman yapılan ani bakım ve onarım çalışmaları,
 • Yeni başlayanlar için karışık veriler sunması,
 • İşlem hızının düşüklüğü.

Kraken Yeni Başlayanlar İçin Kolay Mı?

Kraken, daha önce hiç kripto para birimi alıp satmayan kişiler için karmaşık olabilir. Özellikle kripto para birimleri için sunulan detaylı veriler ve uygulama ara yüzünün karışık olması sebebiyle yeni başlayan birçok müşterisini kaybedebiliyor.

Öte yandan Kraken, müşteri sayısını artırmak için yeni başlayanlara özel Kraken ve kripto para kılavuzuna sahiptir. Kılavuzu inceleyerek Kraken kullanımı ve diğer konularla ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Kraken, en popüler kripto para borsalarından biridir ve genellikle profesyonel yatırımcılar tarafından tercih edilir. Özellikle kaldıraçlı işlem vb. riskli durumlar amatör yatırımcıların daha fazla kaybetmesine neden olabiliyor.

Kripto para biriminde ister amatör, isterseniz de profesyonel olun her zaman borsa cüzdanında yüklü miktarda para bulundurmamanız önemlidir. Kraken daha önce hiç hacklenmemiş olsa dahi, tüm kripto para borsalarında olduğu gibi her zaman siber saldırı riski vardır.

Kraken Nasıl Kullanılır?

Kripto para alım satımı veya transferini yapabilmek için Kraken üyeliğinizi başlatmanız gerekiyor. Kraken web sitesini veya mobil uygulamasını kullanarak ücretsiz üye olabilirsiniz. E – posta adresi ve güçlü bir şifre oluşturarak Kraken üyeliğinizi oluşturmaya başlayın.

Kraken’i sorunsuz kullanmak ve özellikle para transferlerinde sorun yaşamamak adına kimlik doğrulaması yapmanız gerekiyor. Kimlik doğrulaması için T.C. kimlik kartınızı veya pasaportunuzu kullanabilirsiniz. Aynı zamanda selfie çekmenizi isteyecektir. Tüm bu adımlar, güvenlidir ve diğer kripto para borsalarında da yapılır.

Kimliğiniz doğrulandıktan sonra kripto para alım satımına başlayabilirsiniz. Ayrıca Kraken ile ilgili sorularınız için Kraken telefon, mail ve online destek sunmaktadır. Ancak İngilizce iletişime geçmelisiniz.

Farklı borsaları detaylarıyla incelemek için en iyi bitcoin siteleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kraken güvenilir mi? içeriğini sevdiklerinizle paylaşarak Kraken ile ilgili en önemli bilgileri öğrenmelerini sağlayabilirsiniz!

Paylaşmak Önemsemektir!

Yorum yapın