Meme Coin Nedir? (Meme Coin Hakkında Her Şey!)

İnternetin farklı alanlarından ve özellikle sosyal medyadaki ‘şaka’ amaçlı görsel, video ya da diğer medya biçimlerinden ilham alınan meme coin’ler son dönemin en popüler konusu. Kripto para yatırımcılarının birçoğu hala meme coin için olumsuz bir görüşe sahip. Ancak bazı yatırımcılar ise meme coin ile kısa sürede zengin olabileceğini düşünüyor.

Meme coinler ile ilgili kripto dünyasının ikiye ayrıldığını söylemek mümkün. Ünlü internet figürleri, bir videodan yakalanan görüntü ya da viral olan bir görsel, meme coin için ilham kaynağıdır. Peki, meme coinlere yatırım yapmak hangi riskleri içerir? Gelin, birlikte meme coini incelerken en popülerlerine göz atalım!

Dünyada en çok kullanılan ve en güvenilir site olan Binance’ye buraya tıklayarak üye olabilirsiniz.

Meme Coin Nedir?

İnternette popüler olan görsel, video vb. medyalardan ilham alınarak piyasaya sürülen coinler, meme coin olarak adlandırılır. Viral olan bir çevrimiçi görüntü, meme coin için kullanılabilir. İlk meme coin, 2013 yılında piyasaya sürülmüştür ve 2022 itibariyle 100’ü aşkın meme coin vardır.

Meme coin kavramını daha iyi anlamak için internet memelerinden de söz etmek gerekiyor. Örneğin, internette artık görmekten bıktığınız ya da sık sık karşınıza çıkan bazı görseller vardır. Bu görseller, deyim yerindeyse bir klişe haline gelmiştir. Ayrıca bir cümle, video ya da kelime internet memeleri arasında yer alabilir. İşte, bu noktada internet memeleri ve kripto para birimleri bir araya gelerek meme coin kavramını hayatımıza dahil etti.

Bilinen ve en popüler meme coin, Dogecoin (DOGE) 2013 yılında piyasaya sürülmüştür. İnternette meşhur olan bir köpek görselini kullanır. Ayrıca Dogecoin geliştiricileri, coinin ‘şaka’ amaçlı olduğunu da belirtmiştir. Elon Musk’ın Dogecoin tweeti ise Dogecoin fiyatlarının yükselmesini sağlarken meme coinlerin popüler olmasındaki yolu açtı.

Meme coinler, tıpkı BTC ya da ETH gibi çalışır ve blockchain teknolojisini eksiksiz kullanır. Öte yandan Dogecoin kendi blok zinciri ağına sahiptir. Shiba INU (SHIB), Ethereum ağında geliştirilirken SafeMoon (SAFEMOON), Binance Smart Chain ağında geliştirilmiştir.

Meme Coin Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Meme coin fiyatları alım – satım ve özellikle sosyal medya, influencer ya da internet etkisiyle belirlenir. Örneğin, bir fenomen BTC ile ilgili bir duyuru yayınladığında fiyat üzerinde küçük bir hareketliliğe sebep olur. Ancak aynı fenomen meme coinlerden herhangi biriyle ilgili paylaşım yaptığında hızlı bir artış veya düşüş gerçekleşir.

Meme coin fiyatları ve popülerliği arasında doğrudan bir ilişki olduğu söylenebilir. Bir memecoin ne kadar popüler olursa fiyatı da aynı şekilde yükselecektir. Örneğin, bazı meme coin geliştiricileri bir pazarlama ve reklam ajansıyla çalışır.

Kripto para birimlerindeki yüksek oynaklık herkes tarafından bilinir. Ancak meme coin fiyatlarındaki oynaklık çok daha fazladır. Örneğin, Meta’nın kurucusu Mark Zuckerbeg’in “My Goats: Max ve Bitcoin” Türkçesiyle “Keçilerim: Max ve Bitcoin” paylaşımından sonra “Aqua Goat” isimli meme coinin fiyatı yaklaşık bir saat içinde %300 değer kazanmıştır.

Söz konusu meme coin fiyatları olduğunda büyük bir kısmı Elon Musk’a ayırmak gerekiyor. Elon Musk, kripto paralarla ilgili yaptığı paylaşımlarla ani ve sert bir fiyat hareketliliğine sebep olabiliyor. Örneğin, Elon Musk, Dogecoin’i desteklemiş ve fiyatının yükselmesini sağlamıştır. Öte yandan Elon Musk ve meme coinleri arasındaki ilişkiden ilham alan Dogelon Mars isimli bir coin de bulunur.

Bireysel Yatırımcılar İçin Meme Coin Riskleri Nedir?

Kripto para yatırımları her zaman risk içerir. Özellikle meme coinler için risk daha fazladır. Bir meme coin fiyatı genellikle sosyal medya ve internet popülerliğiyle doğru orantılıdır. Dolayısıyla bir saat içinde çok yüksek düşüş ve yükselişler görülür. Bu durum özellikle bireysel yatırımcıların ve kripto para yatırımında yeni olan kişilerin maddi kayıp yaşamasına sebep olur.

Meme coinlerle ilgili en önemli diğer bir risk ise birçok meme coinin sınırsız bir arza sahip olmasıdır. Örneğin, BTC üretiminin 2140 ile sınırlandırılacağı biliniyor. Arzın sınırlandırılması bir birimin değerini olumlu yönde etkilemektedir.

Bireysel yatırımcılar çoğu zaman kripto yatırım sepetini çeşitlendirmek için meme coin alır. Ayrıca bir duyum ya da haber de meme coin alımına neden olur. Öte yandan BTC, ETH vb. kripto para birimleri, güçlü bir projeye sahiptir ve bir amaç için üretilir. Ancak meme coinler, şakalardan ilham alır ve bazı coinler sadece eğlence için piyasaya sürülmüştür.

Meme coin fiyatları güçlü bir topluluk tarafından belirlenir. Örneğin, sosyal medya aracılığıyla güçlü bir topluluğa ulaşmak mümkündür. Bir gecede %200 artan bir coine sahip olduğunuzda yüksek ihtimalle aylık kazancınızın fazlasını çıkarırsınız. Öte yandan meme coin alarak zengin olmak çok riskli bir kumar oynamaya benzer.

Piyasada yüzlerce meme coin vardır ve hangisinin çok hızlı bir yükseliş yaşayacağını bilmek zordur. Bununla birlikte sadece bir dolar ile yüzlerce meme coin alınabilir. Bireysel yatırımcılar genellikle az miktarlarda meme coin alarak şansını denemeyi tercih ederken bazı yatırımcılar meme coinlerin tamamını güvenilmez bulur.

En Popüler Meme Coinler Nedir?

Meme coinlerin popülaritesi her geçen gün artıyor. Üstelik yeni meme coinlerin piyasaya dahil olması da daha geniş bir kitleye ulaşılmasını sağladı. Bununla birlikte her meme coin yüksek bir piyasa değerine sahip değil.

En popüler meme coinler şöyle:

Dogecoin (DOGE)

Japon köpek ırkı Shiba Inu görselinden ilham alınarak 2013 yılında Jackson Palmer ve Billy Marcus tarafından piyasaya sürülmüştür. En bilinen ve en yüksek işlem hacmine sahip olan meme coin olma özelliğine sahiptir. Dogecoin madenciliği yapılabilir ve madenciler blok ödüllerine sahip olur.

Shiba Inu (SHIB)

‘Dogecoin Killer’ olarak piyasaya sürülen SHIB, Dogecoin’den sonraki en popüler memecoindir. Ryoshi mahlasını kullanan bir kişi tarafından oluşturulmuştur ve 2020’de piyasaya sürülmüştür. İlk aşamada şaka amaçlı olsa da daha sonra SHIB ekosistemi genişledi. ShibaSwap platformunun yerel tokenidir aynı zamanda 589.735.030.408.323 adet arza sahiptir. Piyasaya süren kişi tarafından %50’si Vitalik Buterin’e gönderilmiş ve toplam arzın düşmesi sağlanmıştır. Aynı zamanda tıpkı Dogecoin’de olduğu gibi SHIB’de Elon Musk tarafından desteklenir.

Dogeleon Mars (ELON)

Elon Musk’ın kurucusu ve sahibi olduğu SpaceX ve Tesla şirketlerinden ilham alan Dogelon Mars, en popüler meme coinler arasında yer alıyor. 557 trilyon toplam arza sahiptir. Elon Musk’ın geliştirme sürecine dahil olduğu iddia edilir ancak bir kanıt olmadığını belirtmeliyim. Arzın %50’si Uniswap likidite havuzunda kilitlidir.

Floki Inu (FLOKI)

Elon Musk’ın köpeğinin isminden ilham alınmıştır. En popüler meme coin listelerinde hızlı bir yükseliş yaşayan Floki, geniş bir topluluğa sahiptir. Aynı zamanda Floki geliştiricileri bir içerik eğitim platformu, NFT tabanlı oyun vb. farklı alanlarda yenilik yapmaktadır. Öte yandan Elon Musk ile doğrudan bir bağlantıya sahip değil.

Samoyed Coin (SAMO)

Yaygın meme coinlerin aksine Samo, Solana blok zincirinde geliştirilmiştir. 14 milyar toplam arza sahip. Ancak ilerleyen dönemlerdeki üç etkinlik ile %50’sinin yakılması planlanıyor.

Kangal (KANGAL)

Meme coinlerdeki köpek etkisi, Kangal ile devam ediyor. 2021 yılında piyasaya sürülen Kangal, 100 milyar arza sahip.

Diğer popüler meme coinler:

  • Cat Coin (CAT)
  • UFO Coin (UFO)
  • Garlicoin (GRLC)
  • Akita Inu (AKITA)
  • Safemoon (SAFEMOON)
  • Hoge Finance (HOGE)

 

Meme coin nedir? İçeriğini beğendiniz mi? İçeriği arkadaşlarınızla paylaşabilir ve meme coin hakkında en önemli detaylara ulaşmalarını sağlayabilirsiniz.

Paylaşmak Önemsemektir!

Yorum yapın