Binance 2x 3x 5x 20x 50x Nedir? (Kaldıraçlı İşlem Nasıl Yapılır?)

Kripto para birimleri yükselirken de düşerken de para kazanmak isteyen birçok kişi Binance Futures ile marjin ticareti yapmayı tercih ediyor. Az sermaye gerektirmesi ve yüksek kazanç sağlaması nedeniyle kaldıraçlı işlem oldukça popüler. Binance 2x 3x 5x 20x 50x veya 125x gibi işlemler Binance Futures ve Binance Marjin bölümlerinde yapılmaktadır. Ancak tüm para miktarını kaybetme ihtimalini de göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Binance kaldıraçlı işlem ile yüksek kazanç elde etmek istiyorsanız mutlaka kripto para piyasasında deneyimli olmanız şart. Özellikle yüksek kaldıraç oranlarıyla işlem yapmak yorucu bir stres ve büyük bir maddi kayıpla sonuçlanabilir. Dolayısıyla yüksek riski ve maddi kayıpları göz önünde bulundurmadan kaldıraçlı işlem yapmamanız önemlidir.

Dünyada en çok kullanılan ve en güvenilir site olan Binance’ye buraya tıklayarak üye olabilirsiniz.

Binance Kaldıraçlı İşlem Nedir?

Binance, Futures ve Marjin Ticaret kısmında yatırımcının cüzdanında olmayan miktarla işlem yapmasına imkan tanıyor. Örneğin, Binance Futures cüzdanınızda 100 dolar olduğunu düşünelim. x10 kaldıraçla işleme girdiğinizde 1000 dolarlık işlem yapma fırsatınız olur. 1000 dolarınızın tamamıyla short veya long pozisyon açarak coin alabilirsiniz. Örneğimize devam edelim, 1000 doların tamamıyla değeri 10 dolar olan coin aldınız.

Aldığınız coin %10 yükseldiğinde, x10 kaldıraçla işlem açtığınız için %100 kar edersiniz. Aynı şekilde %5 arttığında %50 daha fazla kazanç sağlanır.

Yine aynı örnek üzerinden gidelim. Satın aldığınız coin fiyatı %5 düştüğünde, x10 kaldıraçla işleme girdiğiniz için %50 oranında kayıp yaşarsınız. Coin fiyatındaki %10’luk düşüş ise en baştaki 100 dolarınızı tamamen kaybetmenize neden olur.

Kaldıraçlı işlem sırasında pozisyonunuza göre kayıp yaşadığınızda Binance Futures tarafından uyarılırsınız. Uyarıda cüzdanınıza sürdürme teminatı eklemeniz gerektiği bildirilir. Sürdürme teminatı eklediğinizde pozisyon açık kalır ve beklemeye devam edebilirsiniz. Teminat eklemediğiniz takdirde likidasyona uğrayarak tüm paranızı kaybedebilirsiniz.

Binance 2x 3x 5x 20x 50x Nedir?

Binance Futures ve Marjin Ticaret kısmında 2x ile başlayan ve 125x’e kadar değişen farklı oranlarda kaldıraçlı işlemle pozisyon açabilirsiniz. Her coin için belirlenen alt – üst limit kaldıraç oranları farklıdır. Örneğin, Bitcoin ile x125’e kadar kaldıraçlı işlem yapılabilirken birçok altcoinde x50 ile sınırlıdır.

Binance 2x kısaca, paranızın iki katıyla işlem yapılabileceğini ifade eder. Örneğin, 10 dolarınız varken 20 dolar ile işlem yapabilirsiniz. Aynı şekilde Binance 3x ile üç katı, Binance 5x ile 5 katı ve Binance 20x ile 20 katı işlem yapma imkanı sunulur.

Binance kaldıraçlı işlem yapmak hem kazançlı hem de riskli bir işlemdir. Örneğin, birçok kişi sadece kazanç kısmına odaklanır ve pozisyon açar. Ancak kripto para piyasalarındaki yüksek oynaklık hızlı ve ani bir kayıp yaşamanıza sebep olabilir. Bu nedenle ilk etapta küçük kaldıraç oranları tavsiye edilir.

Binance Short ve Long Pozisyon Nedir?

Binance short ve long futures ve marjin ticaret işlemleri sırasında tercih edilen iki önemli pozisyonu ifade ediyor. Buna göre short pozisyon almak/açmak piyasanın düşeceğini düşünerek işlem yapılmasını ifade ederken long pozisyon fiyatların yükseleceğini öngörerek işleme başlanmasını belirtiyor.

Short pozisyon seçtiğinizde piyasada düşüş olduğunda kazanırsınız. Long pozisyon seçtiğinizde piyasadaki yükselişten kazanç elde edersiniz.

Binance vadeli işlem hem kısa sürede para kazanmak isteyen kişiler tarafından hem de parasını korumak isteyen kişiler tarafından tercih ediliyor. Örneğin, teknik analiziniz sonucunda piyasanın düşeceğini öngördünüz. Bu durumda ya paranızı çekerek güvenli bir finans aracını seçersiniz ya da short pozisyon alarak düşüşten kazanç elde edersiniz.

Binance Kaldıraçlı İşlem Nasıl Yapılır?

Binance kaldıraçlı işlem Binance Futures ve Margin Ticaret kısmından yapılıyor. Öncelikle Binance hesabı açarak kimliğinizi doğrulamalısınız. Mevcut Binance üyeliğiniz varsa dil tercihini İngilizce yaparak futures kısmına ulaşılabilir. Türkçe dil seçeneğinde futures ve marjin ticaret kısımları kullanılmıyor.

Binance dil seçeneğini İngilizce yaptıktan sonra Derivatives > USD-MFUTURES ya da Coin-MFUTURES kısmından kaldıraçlı işlem sayfasına ulaşabilirsiniz. İşleme devam etmek ve Binance kaldıraçlı işlem yapmak için:

 • USD-MFUTURES ya da Coin-MFUTURES kısmını seçin,
 • Yeni gelen sayfada İngilizce olarak kaldıraçlı işlem uyarılarına dair bildiri çıkacaktır,
 • İngilizce bilmiyorsanız translete aracılığıyla bildiriyi inceleyin,
 • Binance Futures hesabı açmak için Binance hesabınızı bağlayın,
 • Mobil uygulama ya da web site aracılığıyla Binance cüzdanınızdan Futures cüzdanına transfer gerçekleştirin,
 • Coinleri inceleyin ve tercih ettiğiniz coini bulun,
 • Short veya long pozisyonu seçin ve ardından güvenli bir işlem için emir türü tercihinizi yapın,
 • Adjust leverage kısmından kaldıraç oranını belirleyin,
 • Cross veya isolated arasından seçim yapın,
 • Binance kaldıraçlı işlem tamamlanacaktır.

Cross ve isolated iki farklı trading yöntemidir. Buna göre cross ile cüzdanınızdaki tüm varlıklar kullanılabilir ve likidasyon riski azalır. Isolated ise belirli teminat tutarı ile işlem yapılmasını sağlar ancak teminat tutarı yeterli değilse likidasyon gerçekleşir. Yeni başlayan kişiler genellikle isolated ile pozisyon açarken profesyonel kişiler cross ile işlem yapmayı tercih ediyor.

Binance Kaldıraçlı İşlem Avantajlı Mı?

Binance kaldıraçlı işlem piyasayı takip eden, teknik analiz yapabilen ve risk toleransı doğrultusunda pozisyon açan kişiler için son derece avantajlıdır. Örneğin, bir yatırımcı 100.000 dolar ile işlem yapmak istiyorsa ve elinde 10.000 dolar varsa Binance vadeli işlemler kullanılır. X10 kaldıraç oranı yatırımcının 100.000 dolar ile hızlı işlem yapmasını sağlar.

Binance kaldıraçlı işlemin diğer bir avantajı ise düşük oranlarda pozisyon açma imkanı sunmasıdır. Örneğin, 10 dolar ile kaldıraçlı işlem yapılabilir. Bununla birlikte Binance vadeli işlemler ya da kaldıraçlı işlem Binance güvenirliğiyle gerçekleştirilir. Dolayısıyla kriptoda kaldıraçlı işlem yapmak isteyen birçok kişi güvenilir kripto para borsası olarak öne çıkan Binance platformunu tercih ediyor.

Binance Kaldıraçlı İşlem Riskli Mi?

Binance kaldıraçlı işlem piyasa takibi yapmayan, teknik analiz ya da grafik incelemeyen kişiler için çok riskli ve stresli bir işlemdir. Öte yandan piyasa takibi yapan, ileri düzey grafik okuyan ya da teknik analizleri inceleyen kişiler bile Binance futures kısmında yüksek miktarda kayıp yaşayabiliyor.

Kripto para birimlerindeki yüksek oynaklık kazancın da kaybın da kısa sürede ve büyük miktarlarda gerçekleşmesine sebep oluyor. Ayrıca hisse senedi, emtia ya da kripto fark etmeksizin kaldıraçlı işlem yapmanın getirdiği doğal bir risk de bulunmaktadır. Bu nedenle yatırımcıların özellikle kripto para ile kaldıraçlı işlem yaparken yüksek kaldıraç oranlarından uzak durması önemlidir.

Binance vadeli işlemlerin en büyük risklerinden biri ise getirdiği yoğun strestir. Piyasada yeni olan kişiler de deneyimli tüccarlar da kaldıraçlı işlemler için her zaman tetikte bekler.

Binance 2x 3x 5x 20x 50x İşlem Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Binance 2x 3x 5x 20x 50x veya daha yüksek kaldıraç oranlarında işlem yaparken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor:

 • Giriş – çıkış noktalarını belirleyin,
 • Binance kaldıraçlı işlemler İngilizce olarak tamamlanır bu nedenle çeviri programlarına ihtiyacınız olabilir, aksi takdirde size bildirilen önemli uyarıları geçiştirebilirsiniz,
 • Stop emri veya zararı durdurma limiti olası maddi kayıpları sınırlandırmak için kullanılmalıdır,
 • Yeterli araştırma yapmadığınız sürece sosyal medya ya da çevrenizden duyduğunuz coinler için kaldıraçlı işlem yapmaktan uzak durun,
 • Kripto para ile kaldıraçlı işlem yapmanın her zaman daha fazla risk ve kayıp getirebileceğini göz ardı etmeyin.

Binance 2x 3x 5x 20x 50x nedir? İçeriğini beğendiniz mi? İçeriği beğendiyseniz arkadaşlarınızla paylaşabilir ve Binance kaldıraçlı işlemler hakkında bilgi edinmelerini sağlayabilirsiniz!

Paylaşmak Önemsemektir!

Yorum yapın