En İyi 13 DeFi Projesi! (Gelecek Vadeden DeFi Coinleri!)

DeFi projeleri son dönemde en fazla yatırım yapılan coinler arasında yer alıyor. Güçlü bir proje ve altyapıya sahip olması ve DeFi sisteminin geleceğin finans sistemi olarak görülmesi, coinlerin popülerliğini artırdı. Öte yandan DeFi sisteminin sağladığı şeffaf ve herkese açık finans sistemini de göz ardı etmemek gerekiyor. En iyi DeFi projeleri ile siz de coinler hakkında bilgi edinebilir ve yükselmesi beklenen coinlere göz atabilirsiniz.

Birkaç gün önce sizinle “DeFi nedir?” içeriğini paylaşmıştım. Sizlerden gelen dönüşler sonucunda en iyi DeFi projeleri ile ilgili de konuşmak istedim. Ancak başlamadan önce kripto para birimlerinin çok fazla risk barındırdığını ve her yatırımcının kendi analizleri doğrultusunda yatırım yapması gerektiğini hatırlatmalıyım. Ayrıca yazımda hiçbir yatırım tavsiyesi bulunmamaktadır.

Dünyada en çok kullanılan ve en güvenilir site olan Binance’ye buraya tıklayarak üye olabilirsiniz.

En İyi 13 DeFi Projesi

DeFi sistemi, geleneksel finans sisteminin en önemli alternatifi olarak kabul ediliyor. İnternet bağlantısının olduğu her alanda borç alma/verme, kredi kullanımı vb. hizmetlerde sunulan özgürlük DeFi projelerinin tercih edilmesini sağlıyor. Siz de en iyi DeFi projesi seçiminde piyasa değeri ve uzun vadeli büyüme değerlerine göz atarak risk yönetimi yapabilirsiniz. İşte, son dönemde ön plana çıkan en iyi DeFi projeleri sizinle!

Avalanche (AVAX)

Ava Labs tarafından geliştirilen ve AVAX sembolü ile gösterilen Avalanche, kripto para yatırımcılarının yakından bildiği coinlerden biri. En iyi DeFi projeleri arasında önemli bir yere sahip olan Avax, kendini Ethereum’un en büyük rakibi olarak tanımlıyor. Ayrıca hızlı işlem ve düşük maliyet avantajıyla da kullanıcıları memnun ettiğini söylemek mümkün. AVAX ile ilgili dikkat çeken diğer bir ayrıntı ise Ava Labs kurucuları arasında Türk asıllı Emin Gün Sirer’in bulunuyor olması.

Lucky Block (LBLOCK)

Gelecek vadeden ve en iyi DeFi projesi listesinde yer alan Lucky Block (LBLOCK), oyuncuların dikkatini çekmeyi başardı. Lucky Block, bir çeşit piyango ve şans oyunları sistemine benzetilebilir. Ancak blockchain teknolojisiyle geleneksel sistemlerden ayrılıyor. BNB Chain ekosisteminde yer alan LBLOCK, güvenlik, hız ve adalet vurgusuyla yatırımcılara hitap ediyor. LBLOCK, “Herkesin Kazandığı Kripto Piyango” sloganıyla dikkat çekerken ilerleyen günlerde sık sık adından söz ettirecek gibi görülüyor.

DAI

Söz konusu en iyi DeFi projeleri olduğunda DAI coinden bahsetmemek olmaz diye düşünüyorum. DAI, 1 dolara sabitlenen bir stabilcoin. En yüksek piyasa değerine sahip olan DeFi coinleri arasında yer alan DAI, 2017 yılında piyasaya sürüldü. Ayrıca d’App’in en önemli platformlarından olan MakerDAO’nun sabit kripto parası olduğunu da belirtmeliyim. DAI fiyatı her zaman 1 dolara sabitlenmelidir. 1 doların altında ya da üstünde olma ihtimalinde MKR tokenleri yakılabilir veya oluşturulur. Bu sayede kullanıcılar, DAI coini her zaman 1 dolara eşit görür.

Uniswap (UNI)

Ethereum ağı üzerinde kurulan Uniswap platformu, en iyi DEX platformları arasında kabul ediliyor. Platformun yerel tokeni UNI ise uzun zamandır en iyi DeFi projelerinden biri. Uniswap, kullanıcıların ERC-20 tokenlerini herhangi bir aracıya ihtiyaç duymadan takas yapmasına imkan tanır.

Chainlink (LINK)

Chainlink, blockchain ve blockchain harici sistemler arasında bir köprü görevi kurmak için tanıtıldı. 2017’den beri değerini artırarak ilerlemeyi başaran LINK, en iyi DeFi projeleri arasındaki yerini sağlamlaştırmış durumda. Akıllı sözleşmeler aracılığıyla API ve diğer veri akışlarının güvenliği veya dış müdahalesi azaltılır. Dolayısıyla API geliştiricileri ve yatırımcılar için güvenliğini de kanıtladığını söylemek mümkün.

Aave (AAVE)

En iyi DeFi coin ve projelerinden söz ederken Aave için önemli bir yer ayırmak gerekiyor. Kripto para ile ilgilenen birçok kişi DeFi projeleri ve sistemini duymasa bile Aave coinden mutlaka haberdar olmuştur. Açık kaynak tabanlı olarak geliştirilen Aave, sınırlı bir arza sahiptir. Bu da coinin değerinin ilerleyen dönemlerde daha fazla artacağını gösterebiliyor. Ayrıca yatırımcılar borç alma, takas, faiz vb. özelliklerden de yararlanabilir.

yearn.finance (YFI)

Yield farming ile ön plana çıkan yearn.finance protokolünün yerel tokeni YFI, en iyi DEFİ projeleri arasındaki yerini alıyor. Yearn Finance, yatırımcıların ek gelir kazanmasını sağlayan bir dizi özelliğe de sahiptir. Aynı zamanda yüksek faiz oranları ya da aracı olmadan kredi kullandırma vb. özellikleriyle de en önemli isimler arasında yer almıştır. Bununla birlikte protokolün güçlenmesi ve ek özellikler kazanmasıyla birlikte gelecek vadeden coinler için önemli bir isimdir.

Ocean Protocol (OCEAN)

Günümüz dünyasının en büyük problemlerinden biri kişisel verilerin korunması, saklanması ve paylaşılması. OCEAN ise bu soruna çözüm sunan en büyük alternatiflerden biri olarak kabul ediliyor. Buna göre kullanıcılar, Ocean protokolü üzerinden verilerinin kimlerle paylaşıldığını kontrol edebiliyor ve tamamen şeffaf bir yönetim sağlanıyor. Ayrıca dileyen kişiler yine Ocean protokolü üzerinden kişisel verilerini satabiliyor. En iyi DeFi projeleri arasında yer edinen Ocean tokeninin maksimum arzı ise 1.410.000.000

Cosmos (ATOM)

En iyi DeFi coinleri arasında Cosmos (ATOM) tokenini görmek şaşırtıcı değil diye düşünüyorum. Uzun zamandır güvenirliğini kanıtlayan Cosmos, blockchain ağları arasındaki güvenliği sağlamak için tanıtıldı. Cosmos protokolünün kuruluşu 2014 olsa da ATOM 2017 yılında piyasaya sürülmüştür. Özellikle ilerleyen dönemlerde geliştiricilerin Cosmos ile kolay, hızlı ve pratik bir süreç yaşaması bekleniyor.

Polygon (MATIC)

Ethereum ağındaki en iyi DeFi projeleri arasında Polygon yer alıyor. Ölçeklendirme sorunlarına karşı etkili ve güçlü bir çözüm üretmek amacıyla piyasaya sürülen Polygon, 2017 yılında piyasaya sürüldü. Blok onay süresini hızlandırmak ve ağı güçlendirmek gibi temel sorunları çözdüğünü de söylemek mümkün. Son olarak MATIC tokenlerinin aylık olarak dağıtıldığını da belirtmeliyim.

Fantom (FTM)

Yatırımcılar tarafından kısa sürede benimsenen Fantom (FTM), en iyi DeFi coinleri listesinde yer alıyor. DAG tabanlı akıllı sözleşme platformu olan Fantom, madenciliği yapılabilen sayılı DeFi coinlerinden biri. Ancak alışılagelen madencilikten farklı olduğunu da belirtmek gerekiyor. Öte yandan Ethereum’a alternatif olması amacı da taşımaktadır.

Synthetix (SNX)

En popüler ve en iyi DeFi projeleri için öne çıkan diğer bir isim de Synthetix (SNX) oluyor. Synthetix, kripto para ve diğer dijital varlıklar için likidite sağlar. Protokolde Synt isimli dijital varlıklarla işlem yapılır. Sentetik varlıkları teminatlandırmak için tercih edilir aynı zamanda yatırımcılar pasif gelir elde etmek için de platformu kullanabilir.

Solana (SOL)

Solana platformunun yerel tokeni SOL, kripto yatırımcılarının en fazla rağbet gösterdiği birimlerden biri. Öte yandan Solana, sunduğu özellikler sayesinde de en iyi DeFi projeleri arayışında olanlar için de iyi bir tercih olabilir. Ayrıca Bloomberg tarafından yapılan bir haberde ‘Ethereum’un uzun vadeli en büyük rakibi’ olarak bahsedilmişti. Bu bahsediliş ile birlikte Sol coin de küresel anlamda hızlı bir yükseliş yaşadı. Öte yandan yüksek hızı ile Ethereum’a oranla daha hızlı işlem avantajı sunuyor.

 

En iyi DeFi projeleri içeriğini beğendiniz mi? İçeriği beğendiyseniz sevdiklerinizle paylaşabilir ve en iyi DeFi coinleri hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlayabilirsiniz!

 

Paylaşmak Önemsemektir!

Yorum yapın