NFT Örnekleri ve Fiyatları! (En Pahalı NFT Satışları!)

Son dönemde internetin her alanında NFT satış fiyatları yer alıyor. Siz de sosyal medyada veya web sitelerde gezinirken bu konularla ilgili paylaşımı mutlaka görmüş olmalısınız. NFT örnekleri ve fiyatları hakkında araştırma yapan birçok kişi milyon dolarları bulan ücretlerden yararlanmak istiyor. En pahalı NFT’leri öğrenerek siz de eserleriniz için yeni bir ilham alabilirsiniz.

NFT örnekleri ve fiyatlarını yakından incelemek için Binance’ı inceleyebilirsiniz. Binance, NFT satışı ve kazançları hakkında yakından değerlendirme yapmanızı sağlar. Aynı zamanda en pahalı NFT’ler ve diğer örneklerini incelemek için içeriği incelemeyi unutmayın!

En Pahalı NFT’ler ve Sanatçıları!

En pahalı NFT satışı, kısa süre önce gerçekleşti. Ayrıca NFT ve kripto sanatçıları her geçen gün yüksek oranda kazanç sağlamayı başarıyor. Ancak maalesef, her sanatçı milyon dolarla kazanç elde edemiyor. Çünkü NFT değeri sanatçı, eser ve alıcı üçgeninde belirlenmektedir. Bununla birlikte NFT eserlerini yeni üretmeye başlayan sanatçılar ilk etapta daha yavaş kazanabiliyor.

İşte, günümüze kadar gerçekleşen en pahalı NFT örnekleri ve fiyatları!

Sizde NFT satın almak istiyorsanız NFT satış siteleri sayfamızı inceleyebilirsiniz!

The Merge – 91.8 Milyon Dolar

Bugüne kadarki en pahalı NFT satışı, Pak olarak bilinen anonim sanatçının The Merge isimli eserinin 91.8 milyon dolara satılmasıyla gerçekleşti. Murat Pak ya da Pak olarak anılan sanatçının ise gerçek kimliği henüz belli değil. Ayrıca bir grup olabileceği de düşünülüyor. The Merge ya da Türkçesiyle ‘Birleşme’ 26 bin koleksiyonere satıldı.

Aynı zamanda en fazla tokeni elinde bulunduran kişiye de ayrı bir ödül verilmesi bekleniyor. Eser ise bir koleksiyoncunun cüzdanında diğerleriyle birleştirilmek üzere programlanan toplu token’lardan oluşmaktadır. Son olarak satışın Nift Gateway platformunda gerçekleştirildiğini de söylemeliyim.

Clock – 52.7 Milyon Dolar

Sanatçı Pak’ın eseri Clock, en pahalı NFT örnekleri arasında ikinci sıraya yerleşiyor. WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange’ın hapishanede geçirdiği günlerin sayısını gösteren ve zamanlayıcısı bulunan tek bir NFT’den oluşuyor. Eseri satın alan kişi ise Assange’ın özgürlüğü için mücadele eden AssangeDAO topluluğu. Assange, ABD ve belki de dünya için anonimlik ve bilgi özgürlüğünü ifade ediyordu.

Everydays The First 5000 Days – 69.3 Milyon Dolar

En pahalı NFT satışlarından biri de Beeple isimli sanatçının Everydays: The First 5000 Days eseri için verilen 69.3 milyon dolarla gerçekleşti. Ayrıca eser, NFT satışları için bir dönüm noktası oldu. Eserin satılmasıyla birlikte NFT satışları ve eserlerinin popülaritesi arttı. Everydays serisi için yapılan The First 5000 Days, beş bin resim kolajından oluşuyor. Eser, 100 dolarla açık artırmaya sunuldu ve kısa sürede rekor bir fiyatla satıldı. Sanatçının daha önce tanınan bir isim olmadığını da eklemeliyim.

Bir İnsan – 28.9 Milyon Dolar

Sanatçı Beeple’nin eseri Bir İnsan, NFT örnekleri ve fiyatları için göze çarpan bir isim. 28.9 milyon dolara satılan bu eser, dijital ve fiziksel hibrit heykel olma özelliğine sahip. Video ve kinetiği bir araya getiren bu eser, Beeple’nin NFT dünyasında önemli bir sanatçı olmasını sağladı. Aynı zamanda Beeple, Human One eserini sürekli güncelleyecek ve uzaktan erişimi bulunacak.

CryptoPunk #5822 – 23 Milyon Dolar

En pahalı NFT’ler ile ilgili araştırma yaptıysanız daha önce CryptoPunks serisini mutlaka görmüşsünüzdür. Birbirinden farklı avatarlara sahip olan bu seri, NFT’lerin popülaritesini artırdı. Üstelik ilk etapta CryptoPunks serisine ait avatarlar neredeyse ücretsizdi. Serinin en pahalı NFT’si ise CryptoPunk #5822 oldu. İşin ilginç tarafı ise ilk alıcının sadece 1641$ ödemesi. İlk alıcı daha sonra eseri 23 milyon dolara sattı. Cryptopunk serisine ait avatarların toplam satış fiyatı ise 30 milyon doları geçmiş durumda.

Crossroads – 6.6 Milyon Dolar

Sanatçı Beeple, NFT dünyasının en önemli sanatçılarından biri. Crossroads eseri ise distopik bir siyasal eleştiri içeriyor. Donald Trump’ı yerde tasvir eden Beeple, Trump hakkında atılan tweetleri eklemiş. Bir video olarak tasarlanan bu eser, ABD siyaset tarihinin eğlenceli bir yansıması olarak da görülüyor. Aynı zamanda sanatçının iki farklı ihtimal için eser ürettiği biliniyor: Trump’ın kazandığı ve kaybettiği iki farklı eser. Trump’ın kaybetmesiyle birlikte bu eser satışa sunuldu ve kısa sürede 6.6 milyon dolarla alıcı buldu.

All Time High in the City – 6.2 Milyon Dolar

Sanatçı XCopy’nin eseri olan All Time High in the City, ‘Şehirde Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesi’ olarak Türkçeleştirilebilir. XCopy, distopik ve zaman zaman karanlık eserleriyle biliniyor. Bu eseri de 2022 Ocak Ayında 1630 Ethereum’a satıldı. Aynı zamanda eserin ilk satış fiyatı 1000 Ethereum’du. Bir GIF ve animasyon olarak tasarlanan bu eser SuperRare platformunda satılmıştı.

Right-click and Save As Guy – 6 Milyon Dolar

Yine dijital sanatçı XCopy’nin eserini görüyoruz. ‘Sağ tıkla ve farklı kaydet adam’ olarak Türkçeleştirilen bu eser, NFT kavramına inanmayan ve dalga geçen kişilere hitap ediyor. En pahalı NFT eserleri arasında yer edinen Right-click and Save As guy, sanatçı Snoop Dog tarafından satın alındı. Snoop Dog ya da dijital dünyadaki ismi CozomoMedici, XCopy’nin bir eserini daha önce 4 milyon dolar ödeyerek satın almıştı.

Ocean Front – 6 Milyon Dolar

Sanatçı Beeple veya gerçek ismiyle Mike Winkelmann, 69 milyon dolarlık satışının ardından NFT dünyasının favorileri arasında yer aldı. Ocean Front bir iklim değişikliğini konu edinmektedir. Konteynırların ve çöplerin üzerinde büyüyen bir ağacı gösteren eser, Everyday serisinin bir parçası. Aynı zamanda eserden elde edilen gelir, The Open Earth Foundation’a bağışlandı.

A Coin for the Ferryman – 6 Milyon Dolar

NFT sanatçıları arasında ironik ve umursamaz tavırlarıyla ön plana çıkan XCopy, en fazla kazanan sanatçılardan biri. Sanatçının toplam sanat değerinin 45 milyon dolar üzerinde olduğu biliniyor. Bu eseri de ‘Feribot için Madeni Para’ olarak Türkçeye çevrildi. XCopy’nin en eski eserlerinden biri ve ilk satış fiyatı sadece 0.5 Ethereum’du. Daha sonra 1330 Ethereum’a satıldı.

Ringers #109 – 7 Milyon Dolar

Art Blocks projesinin en pahalı NFT’si olan Ringers #109, 2100 ETH karşılığında satıldı. Ayrıca Ringers #879 eseri de uzun süre en pahalı NFT’ler arasındaki yerini korumuştu. Ringers #109 ise Dmitri Cherniak imzasını taşıyor. Aynı zamanda eser OpenSea platformunda satıldı ve OpenSea, bu satıştan 210 ETH kazandı.

Replicator – 4.1 Milyon Dolar

Phillips’in NFT tarihindeki ilk eseri Replicator, anonim bir koleksiyoncu tarafından 4.1 milyon dolara satın alındı. Yedi parçalık bir eserden oluşan bu serinin ilk eserinin 4.1 milyon dolara satıldığını belirtmeliyim. Sanatçıya göre bu eser, bir makinenin zaman içindeki değişimini ifade ediyor.

Machine Hallucinations– Space : Metaverse

Türk tasarımcı ve sanatçı Refik Anadol’un Machine Hallucinations– Space : Metaverse eseri, 2.4 milyon dolara alıcı buldu. NFT sanat dünyasının önemli isimlerinden biri haline gelen Refik Anadol, Machine Hallucinations sergisiyle adından sık sık söz ettirmişti. Space: Metaverse ise ismi açıklanmayan bir alıcı tarafından satın alındı. Ayrıca yine aynı seriden Nature Dreams : AI Data Sculpture 2021 1/1 de 1.2 milyon dolara satın alınmıştı. En pahalı NFT’ler arasında yer alan Machine Hallucinations, Nift Gateway platformunda satıldı.

 

NFT örnekleri ve fiyatları içeriğini beğendiniz mi? İçeriği arkadaşlarınıza göndererek bizi destekleyebilir ve onları NFT satışları hakkında bilgilendirebilirsiniz!

Paylaşmak Önemsemektir!

Yorum yapın