Paribu Güvenilir Mi? (Paribu Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey!)

2017 yılında faaliyetine başlayan Türk kripto para borsası Paribu, kısa sürede yoğun ilgi gördü. Günümüzde beş buçuk milyonu aşkın kullanıcısıyla Türkiye’nin en büyük hacme sahip olan kripto para borsası olmayı başardı. Bununla birlikte birçok kullanıcı veya kripto para yatırımcısı Paribu güvenilir mi? Sorusunu soruyor.

Kripto para birimleri, her gün milyonlarca kişi için kazanç sağlıyor. Özellikle Türkiye’de kripto para yatırımı yapan milyonlarca kişi var. Üstelik onlarca farklı kripto para borsası, kullanıcıları için farklı avantajlar sunmayı başarıyor. Paribu’da kolay kullanım ve düşük komisyon özellikleriyle kullanıcıların ilgisini çekmiş durumda. Paribu yıllardır Türkiye’de faaliyet gösteren güvenilir borsalardan biridir. Gelin, Paribu’yu yakından inceleyelim!

Dünyanın en büyük borsası Binance’ye üye olmak için burayı tıklayın!

Paribu Nedir?

Paribu, kripto para alım, satım ve transferine imkan tanıyan Türk kripto para borsasıdır. 2017 yılında Yasin Oral tarafından kurulmuştur ve günümüzde CEO görevini sürdürmektedir. Paribu’da yatırımcıların yoğun ilgi gösterdiği bitcoin, ethereum, ripple, dogecoin vb. 80’i aşkın kripto para birimi listeleniyor.

Ziraat Bankası, Akbank, Yapı Kredi Bankası, Vakıfbank ve Fibabanka müşterileri, Paribu hesabına 7/24 transfer ya da para yatırma/çekme işlemi yapabiliyor. Aynı zamanda diğer banka müşterileri EFT saatleri içinde transfer işlemini düşük komisyonla gerçekleştirmektedir.

Paribu’nun anlaşmalı bankaları sayesinde birçok kullanıcı kripto para alım ve satım işlemlerini dakikalar içinde gerçekleştirmektedir. Bununla birlikte yaklaşık 15 dakika içinde Paribu’ya yapılan transferler tamamlanıyor. Dolayısıyla Türk kripto para yatırımcıları, özellikle anlık kripto para işlemlerini Paribu ile sorunsuz gerçekleştirebiliyor.

Paribu Güvenilir Mi?

Beş buçuk milyonu aşkın kullanıcıya sahip olan Paribu, en güvenilir kripto para borsaları arasında yer alır. Aynı zamanda kullanıcıların 7/24 ulaşabileceği Paribu destek numarası ve canlı yardım seçeneği de bulunur.

Paribu özellikle kısa sürede transfer, sorunsuz işlem ve daha önce saldırıya uğramamış olması sebebiyle güvenilirliğini koruyor. Aynı zamanda kısa süreli kesintiler için Paribu sosyal medya hesapları üzerinden duyuru yayınlayarak kullanıcılarını bilgilendirmektedir.

Paribu, Türkiye’nin en yüksek hacme sahip olan kripto para platformudur. Her gün 110 milyonu aşkın işlem hacmiyle Türk kripto para borsaları arasında güvenirliğini ispatlamaktadır. Aynı zamanda 2021 Nisan ayında 2 milyar 790 milyon dolarlık işlem hacmiyle, dünya üçüncüsü olmuştur. İşlem hacmi ve kullanıcı odaklı çözümleri ile Paribu güvenirliğini sürdürüyor.

Paribu Yasal Mı?

Paribu’yu kullanmak ve kripto para birimlerine yatırım yapmak yasaldır. Her geçen gün büyüyen Paribu, Türk Ticaret Kanunu’na uygun olarak faaliyet göstermekte ve vergi ödemektedir. Aynı zamanda Paribu, Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun ve Türk Borçlar Kanunu mevzuatlarına tabiidir.

Dünyanın birçok ülkesinde ve Türkiye’de kripto para borsalarıyla ilgili kesinleşmiş bir yasa bulunmuyor. Ancak bununla birlikte Paribu, var olan mevzuatlara uyum sağlayan ve vergilerini ödeyen yasal bir şirkettir. Aynı zamanda Paribu ya da diğer kripto para borsalarının kullanımını engelleyen bir yasa bulunmuyor.

Paribu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Paribu ile ilgili Türkiye’nin en büyük kripto para borsası olduğundan bahsetmiştik. Ancak Paribu ile öne çıkan tek detay bu değil. Sponsorlukları ve spor kulüplerine yönelik çıkarttığı tokenler ile de Paribu sık sık adından söz ettiriyor.

Galatasaray Fan Token’i listeleyen Paribu, bu özelliği ile Türkiye’de bir ilk olmayı başardı. Aynı zamanda kısa bir süre önce Fenerbahçe Token’de Paribu’da listelendi. Spor kulüplerinin tokenini alan kişiler, yönetici ve spor kadrosuyla tanışma; özel etkinliklerden yararlanma, forma tasarımlarında söz hakkı olma vb. avantajlardan faydalanabiliyor.

Galatasaray Token ve Fenerbahçe Token işlemleri Paribu’da gerçekleştiriliyor. Öte yandan 2022 Ocak ayında piyasaya sürülen ve Paribu Net’in yerel tokeni olma özelliğine sahip olan PRB, stake özelliği ile yatırımcılara hitap etmeyi başardı. Aynı zamanda ağdaki tüm işlemleri PRB ile ödeme özelliği de sunuldu.

Paribu tarafından kurulan Stoken, blockchain teknolojisiyle dikkat çekiyor. Aynı zamanda TRYC isimli kripto varlık ilk defa Stoken platformunda yaratıldı. TRYC, tıpkı USDT (Tether) gibi Türk Lirasına dayalı. Ayrıca NFT pazaryerlerinde de kullanılabiliyor.

Paribu Nasıl Kullanılır?

Paribu, akıllı telefon ya da bilgisayar kullanmayı bilen herkesin kolayca kullanabileceği kripto para borsasıdır. Üye olmak ücretsizdir ve kripto para almak istemediğiniz takdirde herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur.

Paribu’yu kullanmak için akıllı cihazınıza Paribu’yu indirmeniz gerekir. Aynı zamanda Paribu web sitesi üzerinden alım, satım ya da transfer gibi işlemler yapılabiliyor.

Paribu’yu indirdiğinizde üye olmak için ad, soy ad, e – posta vb. iletişim bilgilerinizi girmelisiniz. İletişim bilgileri, soğuk cüzdanda depolanır ve blockchain sistemiyle korunur. Bu sayede hacklenmesi ya da sızdırılması imkansız hale gelir.

Üye olduğunuzda sorunsuz para çekme/yatırma işlemi için kimlik doğrulama işlemini tamamlamalısınız. Kimlik doğrulama işlemi, dünyanın en büyük kripto para borsalarında dahi talep edilir. Bu sayede kripto paranın takip edilemez özelliğini suiistimal etmek isteyen kişiler engelleniyor. Kimlik doğrulama işlemi kısa süre içinde tamamlanmaktadır.

Kimlik doğrulama işlemiyle birlikte sorunsuz transfer yapabilirsiniz. Banka hesabınızdan, Paribu cüzdanınıza 10 TL göndererek kripto para alım satımına başlamak mümkün. Ayrıca para yatırma/çekme işlemleri için herhangi bir alt ya da üst sınır bulunmuyor.

Paribu’nun Avantajları Nedir?

En güvenilir kripto para borsaları arasında yer alan Paribu, kolay kullanım özelliğiyle rakiplerinden ayrılıyor. Ayrıca akıllı cihazlarda ve web sürümündeki sorunsuz çalışma stili de kripto para birimlerini ya da işlemlerini anlık olarak takip etmenize olanak tanır.

Paribu’nun öne çıkan bazı avantajları:

  • Türkçe dil desteği,
  • En çok rağbet gören kripto para birimlerinin listelenmesi,
  • Yapı Kredi, Akbank, Vakıfbank, Fibabanka ve Ziraat Bankası anlaşmaları,
  • Düşük komisyon ücretleri,
  • Para yatırma/çekme işlemlerinde limit olmaması,
  • 7/24 hızlı işlem avantajı,
  • Güçlü ve güvenilir altyapı,
  • 7/24 müşteri desteği.

Paribu’ya https://www.paribu.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Paribu’nun Dezavantajları Nelerdir?

Diğer kripto para borsalarında olduğu gibi zaman zaman Paribu’da şikayet alıyor. Kullanıcıların en fazla şikayet ettiği konulardan biri ise işlemlerini geç tamamlamaları. Özellikle yoğun işlem hacminin olduğu gün ve saatlerde anlık kesintiler olabiliyor. Ancak Paribu’nun sunduğu önemli avantajlar ve diğer kripto para borsalarındaki benzer sorunlar nedeniyle bu dezavantajlar göz ardı edilebilir.

Paribu ile ilgili en önemli dezavantajlardan biri ise bazı yatırımcıların talep ettiği ya da yatırım yapmak istediği kripto para birimlerinin listelenmemesi. Örneğin, Binance platformunda 130’u aşkın kripto para birimi listelenirken Paribu’da bu sayı 80 civarında. Ancak yüksek işlem hacmine sahip olan her kripto para birimi Paribu’da bulunuyor.

Paribu Komisyon Oranları Nedir?

Paribu, Türk kripto para borsası seçenekleri arasında düşük komisyon avantajıyla ön plana çıkıyor. Bu sayede Paribu kullanıcıları, daha az kayıpla alım/satım işlemini tamamlamaktadır.

Paribu komisyon oranları TL cinsinden hesaplanmakla birlikte %0.01 – %0.35 oranında farklılık gösteriyor. Kullanıcıların işlem hacmi arttıkça komisyon oranı %0.01’e kadar düşmektedir. Aynı zamanda her alım/satım veya transfer işlemi için komisyon alınıyor.

Paribu’da daha fazla işlem gerçekleştiren kullanıcılar daha az komisyon ödüyor. İşlemlerinizi ve komisyon oranlarınızı takip etmek için Paribu>Hesabım kısmını kullanabilirsiniz. Ayrıca emir işlemleri için de komisyon alındığını belirtmeliyim.

Paribu’da komisyonsuz işlem yapmak için Paribu sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz. Dönem dönem sıfır komisyonla işlem fırsatı duyuruluyor.

Farklı borsaların detaylarını incelemek için bitcoin siteleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Paribu güvenilir mi? İçeriğini sevdiklerinizle paylaşabilir ve Paribu hakkında detaylı bilgi edinmelerine yardımcı olabilirsiniz!

 

Paylaşmak Önemsemektir!

Yorum yapın