Kripto Para Al Sat Taktikleri! (En İyi ve Güvenilir 9 Taktik!)

Kripto para yatırımları her zaman yüksek risk ve yüksek kazancı bir arada sunar. Doğru bir strateji belirlenmediği takdirde risk her zaman yüksek olur ancak kazancınız düşük kalır. Kripto para al sat taktikleri ise bütçe, yatırım süresi ve hedefler doğrultusunda kazancınıza ulaşmanıza yardımcı olur. Üstelik bu taktiklerin birçoğunu öğrenmek ve uygulamak çok kolaydır.

Söz konusu kripto para al sat taktikleri olduğunda öncelikle piyasayı yakından takip etmeniz gerekir. Piyasayı yakından takip etmek ve al – sat işlemlerini güvenle tamamlamak için Binance platformunu tercih edebilirsiniz. Yaklaşık 30 milyon kişi tarafından kullanılan Binance, dünyanın en büyük kripto para borsasıdır. Binance platformuyla ilgili detaylı bilgiye Binance nasıl üye olunur sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Sayfamızdaki taktikler kesinlikle bir yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımlarınızı kendi iradenizle yapmanız gerekmektedir.

En İyi 9 Kripto Para Al Sat Taktikleri!

Kripto para son yılların en popüler konularından biri. Üstelik üniversite öğrencilerinden esnaflara, ev hanımlarından çiftçilere kadar neredeyse herkes kripto para ile kazanç sağlamayı başardı ve devam ediyor. Ancak her yatırımda olduğu gibi kripto paralar da kaybetmenize neden olabilir. Bu nedenle doğru bir strateji ve taktik uygulamanız gerekir. Aşağıda kripto para uzmanlarının ve yatırımcılarının görüşleri doğrultusunda kripto para al sat taktiklerine göz atabilirsiniz!

Yatırım Yapmak İstediğiniz Miktarı Belirleyin!

Kripto para ile kazanmak istiyorsanız öncelikle kaybetmeyi göze aldığınız miktarı bilmelisiniz. Örneğin, 1000 TL ile kripto para aldığınızda kazancınız 10.000 TL olabildiği gibi 1000 TL’nizi tamamen kaybedebilirsiniz. Dolayısıyla acil ödeyeceğiniz ya da farklı bir ihtiyacınızı karşılayacağınız para ile kripto para borsasına giriş yapmamanız önemlidir.

Dolar Maliyet Ortalamasını Göz Önünde Bulundurun!

Dollar cost averaging (DCA) veya Türkçesiyle ‘dolar maliyet ortalaması’ popüler ve güvenilir bir kripto para al sat taktiğidir. Bu taktikte paranızı belirli gün ve zamana bölerek tercih ettiğiniz kripto paraya yatırırsınız. Örneğin, 1000 TL’niz ile bitcoin almak istediğinizi düşünelim. 1000 TL’yi tek bir seferde bitcoine yatırmak yerine haftalara bölerek yatırım yapmanızı sağlar.

Belirli bir düzene göre yatırım yapmak, kripto para birimlerindeki volatiliteden daha az etkilenmeniz için önemlidir. Bu taktiğin en önemli avantajı ise daha fazla kripto para birimine sahip olmanızı sağlamasıdır. Ayrıca grafikler aşağı yönlü olduğunda alımınızı gerçekleştirmelisiniz.

Yatırımlarınızı Çeşitlendirin!

Kripto para al sat taktikleri arasında belki de en önemli konu yatırım çeşitliliğidir. Daha önce ekonomi ya da kripto para borsaları ile ilgilendiyseniz sepet kavramını duymuş olmalısınız. Bu bağlamda yatırımınızı sadece tek bir kripto para ile yapmamanız değerlidir. Örneğin, BTC, Ethereum, DogeCoin vb. farklı birimlere yatırım yaparak daha yüksek kazanç elde edebilirsiniz.

Kripto para birimleri oynaktır ve bir birim yükselirken diğer birim dibi görebilir. Sepet yapmak, düşüş trendlerinden daha az zarar etmenizi sağlar.

Kripto Arbitraj Tekniğini Kullanın!

Kripto arbitraj, kripto para borsalarındaki fiyat farklılıklarından yararlanarak kazanç elde etmenizi sağlayan özel bir taktiktir. Bu yöntemde, farklı kripto para borsalarında cüzdanınız olması gerekir. Örneğin, A borsasında BTC fiyatı düşükse buradan BTC alarak B borsasına transfer edersiniz ve B borsasında satış yaparsınız. Aradaki fark sizin kazancınızdır.

Ancak kripto arbitraj işleminde transfer süresinin daha kısa olması sebebiyle genellikle altcoinler tercih edilir. Aynı zamanda Türk kripto para borsaları da arbitraj için oldukça avantajlıdır.

Arbitraj işlemi düşük risk ile kripto paradan kazanç elde etmek isteyen kişiler için idealdir. Ancak günlük önemli bir vakit ayırmanız gerekir. Ayrıca hızlı olmanız şarttır.

İşlem Hacmini Göz Ardı Etmeyin!

İşlem hacmi düşük olan kripto para birimleri, kazanmanın da kaybetmenin de zirve noktasına götürür. Örneğin, işlem hacmi yüksek olan Bitcoin, Ethereum, XRP gibi birimler vardır. Öte yandan işlem hacmi düşük olan sayısız altcoin bulunur. Bu altcoinlere yatırım yapmak 1000 TL’nizin 10.0000 TL olmasını sağladığı gibi 10.000 TL’nizi tamamen kaybetmenize de neden olur.

En güvenilir kripto para al sat taktikleri genellikle işlem hacmi yüksek olan birimlerden kaynaklanır.

Düşük Fiyatı Esas Almayın!

Kripto para al sat taktikleri için dikkat etmeniz gereken diğer bir konu da düşük fiyatlardır. Peki, bu ne demek? Kripto para birimleri oldukça çeşitlidir ve her bir birim farklı bir fiyata sahiptir. Örneğin, Bitcoin 40.000 dolar olduğunda birçok altcoin 1 dolardan daha az bir fiyatla satılır. Ancak siz düşük fiyatı esas alıp 1 dolardan altcoin aldığınızda BTC 45.000 dolar olurken sizin yatırımınız eriyebilir.

Kripto para birimi seçerken uzun süreli bir araştırma yapmanız değerlidir. Birim fiyatta elinizde daha az coin olabilir ancak kazancınız daha yüksek olacaktır.

Temel Terim ve Göstergeleri Öğrenin!

Kripto para birimlerine yatırım yapmak öğrenmeniz gereken birçok konuyu da önünüze getirir. Bu terimleri öğrenmek, analiz yapmanızı ve uzmanların analizlerinden daha iyi faydalanmanızı sağlar. İyi bir analiz her zaman daha yüksek kazanç veya daha az kayıp sağlar. Özellikle al – sat ile kazanç sağlamak istiyorsanız bu terimleri öğrenmelisiniz:

  • OBV (On Balance Volume): Denge İşlem Hacmi olarak Türkçeleştirilen OBV, fiyatlardaki değişim yönü ve işlem hacmini ilişkilendirir.
  • All-Time-High (ATH) / Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesi
  • All-Time-Low (ATL) / Tüm Zamanların En Düşük Seviyesi
  • Ayı Piyasası: Piyasaların karamsar olduğunu ve düşüş trendinin bir süre daha devam edeceğini ifade eder.
  • Boğa Piyasası: Piyasaların yükseliş trendinde olduğunu ifade eder.
  • Ayı Tuzağı: Kripto para biriminin fiyatını değiştirmek isteyen bir grup, elindeki birimi aynı anda satar ve birim fiyatı düşer. Diğer yatırımcılar düşüşten etkilenerek elindeki birimi düşük fiyattan satar. Ayı tuzağını kuran grup ise düşük fiyattan kripto para birimini satın alır.

Sosyal Medya ve Çevre Yorumlarından Uzak Durun!

Sosyal medya platformlarında sık sık bir fenomenin ‘şu coini aldım, ilerleyen dönemde çok yükselecek’ tarzındaki söylemlerini mutlaka görmüşsünüzdür. Açıkçası birçok fenomen, sahip olduğu etki alanından faydalanarak yalan söyler. Coini düşük fiyattan alır ve size tanıttığı andan itibaren yükselir. Yükseldiği noktada satış yaparak kara geçer. Ancak takipçiler, yükseliş trendinde aldığı için kar elde edemez.

Kripto para birimleri, spekülatif yorumlara karşı hassastır. Bu nedenle özellikle sosyal medya fenomenleri ve çevrenizden gelen varsayımları göz ardı etmeniz önemlidir. En azından kripto para borsaları ve birimleri hakkında yeterli bilgiye sahip olana kadar yorumları dikkate almamalısınız. Bu süreçte güvendiğiniz kripto para uzmanı ve yatırımcıları daha iyi bilgi edinmenizi sağlar.

Fomoya Kapılmayın!

Fear of Missing Out veya Türkçesiyle kaçırma korkusu, kripto para al sat taktiklerinizin yerle bir olmasına neden olur. Birçok yatırımcı fomoya kapılarak acele ve rasyonellikten uzak karar verir. Örneğin, satın aldığınız bir coin düşmeye başladığında korkuya kapılır ve acele olarak satarsınız. Ancak kısa süre sonra coin ani bir yükselişe geçer. İşte, bu noktada fomoya girmiş olarak kabul edilirsiniz.

Kripto para al sat yaparken volatiliteyi göz ardı etmemeniz önemlidir. Ancak anlık düşüş ve yükselişlerden çok fazla etkileniyorsanız uzun vadeli yatırım yapmayı düşünebilirsiniz. Kripto para alıp satarken sabırlı davranmak ve kararlı olmak daha yüksek kazanç elde etmenizin önünü açar. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli konu stop loss emirlerini kullanmaktır.

Bu taktikleri güvenilir kripto para borsaları sayfamızdaki bitcoin sitelerinde uygulayabilirsiniz.

Kripto para al sat taktikleri içeriğini sevdiklerinizle paylaşabilir ve günlük al – sat taktikleri konusunda bilgi edinmelerini sağlayabilirsiniz!

Paylaşmak Önemsemektir!

Yorum yapın