Pump Dump Nedir? (Nasıl Tespit Edilir? Dev Rehber!)

Menkul kıymet, kripto para vb. birçok alanda pump ve dump terimleri kullanılır. Özellikle kripto para birimleri için pump ve dump şemaları neredeyse kaçınılmaz olabiliyor. Pump dump için kripto para dolandırıcılarının favori yöntemi diyebiliriz. Özellikle internet ve sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla birlikte daha sık gündeme gelen bu kavram, milyonlarca insanın zarara uğramasına sebep oldu ve devam ediyor.

2022’nin ilk aylarında kripto para birimlerinde ani ve sert düşüşleri gördük. Yatırımlarını korumak veya kaybını azaltmak isteyen birçok yatırımcı ise sosyal medya platformları aracılığıyla bilgi edinmeye çalışıyor. Özellikle son dönemlerde Twitter, Telegram ve Discord vb. kanallar aracılığıyla ‘analist’ olarak adlandırılan fenomenlerin sık sık kripto para birimi önerdiğini görmüş olmalısınız.

Gelin, Pump dump nedir ve nasıl çalışır? Sorularını inceleyelim!

Dünyada en çok kullanılan ve en güvenilir site olan Binance’ye buraya tıklayarak üye olabilirsiniz.

Pump Dump Nedir?

Türkçesiyle pompalamak ve boşaltmak olan pump dump, bir varlığın fiyatının aldatıcı haberlerle şişirilmesi ve hemen ardından sert bir düşüşün başlatılmasıdır. Piyasanın manipüle edilmesi sonucunda dolandırıcılar yüksek miktarda kazanç elde ederken gerçek yatırımcılar tüm yatırımını kaybedebilir.

Pump dump, kripto para piyasalarındaki en tehlikeli yöntemlerden biridir. Ancak bununla birlikte dolandırıcılar ve art niyetli kişiler için en kolay dolandırma seçeneğidir. Peki, neden? Birçok insan hızlı ve kolay para kazanmak için kripto paraları tercih eder. Bu tercihi yapan kişiler ise spekülasyonlara daha kolay inanabiliyor.

Dolandırıcılar, kısa sürede coinin yükselişe geçeceğine dair haberleri yayarak gerçek ve amatör yatırımcıların tuzağa düşmesine sebep olur. Bu nedenle sadece güvendiğiniz profesyonel kaynakları takip etmeniz önemlidir.

Pump Dump Nasıl Çalışır?

Kripto para borsaları henüz tamamen düzenlenmiş ve yasalara uygun hale getirilmiş değil. Üstelik bu durum sadece Türkiye’de değil, dünyanın birçok ülkesinde aynı şekilde ilerliyor. İşte, bu noktada kripto para yatırımcıları pump ve dump yöntemine karşı daha savunmasız. Geleneksel borsalarda pump dump ile manipülatif haberler yaymak, ciddi cezalara sebep olabiliyor.

Coinin üreticileri, iş birlikçileri veya ilgili coin ile ilgisi bulunmayan kişiler pump dump ile milyonlarca dolar kazanç elde edebiliyor. Peki, nasıl? Pump dump faaliyeti genellikle şu şekilde ilerliyor:

 • Dolandırıcılar genellikle çok fazla bilinmeyen ve işlem hacmi düşük olan bir coini seçiyor,
 • Coini düşük fiyattan toplu olarak satın alıyor,
 • Forum siteleri, sosyal medya platformları, iletişim kanalları, sözlükler, blog sayfaları vb. aracılığıyla coinin yakın zamanda yükseleceğine dair olumlu haberler paylaşıyor,
 • Dolandırıcılar özellikle “içerden bilgi aldım” veya “işte kimlik bilgilerim ve kimlik kartı fotoğrafım” vb. açıklamalarla güven kazanmaya çalışıyor,
 • Gerçek yatırımcılar, spekülatif haberlerden etkilenerek coini satın almaya başlıyor,
 • Bu sırada dolandırıcılar da periyodik olarak alım yapmaya devam ediyor,
 • Alımların hacmi ve işlem sayısı arttıkça coin fiyatı yükseliyor,
 • Fiyatın zirveye ulaşmasıyla birlikte dolandırıcılar ellerindeki coini en yüksek fiyattan satıyor,
 • Satış ile birlikte coin fiyatı dibe düşerken gerçek yatırımcılar kaybını kurtarma şansına sahip olmuyor.

2021 yılında pump dump yöntemi ile yaklaşık 3 milyar doların kayıplara karıştığı biliniyor.

Pump Dump Kripto Para Piyasasını Nasıl Etkiler?

Kripto para birimlerindeki oynaklık, herkes tarafından bilinir. Bu ani düşüş ve yükselişler ise birçok yatırımcının kripto paradan uzak durmasıyla sonuçlanıyor. Ayrıca birçok yatırımcı da olası kaybında başvurabileceği bir kurum ya da yetkili olmaması sebebiyle kripto paralardan uzak durmaktadır.

Kripto paralar, uzun bir süredir hayatımızda olsa da özellikle 2017’deki dev sıçrayış ile birlikte geniş bir kitleye ulaşmayı başardı. Ancak kripto para dolandırıcılığı piyasanın olumsuz etkilenmesine sebep oluyor. Dolandırıcılık haberinin yayılmasıyla birlikte yatırımcılar, farklı bir coin yatırımı yapmış olsalar bile paralarını nakde çevirmeyi tercih ediyor.

Özellikle milyon dolarları bulan dolandırıcılıklar, kripto para birimlerinde ani bir düşüşe sebep olabiliyor. Örneğin, geçtiğimiz dönemde gündeme bomba gibi düşen Squid Game dizisini hatırlıyor musunuz? Diziden kısa bir süre sonra ‘SQUID’ coini piyasaya sürülmüştü. Coinin piyasaya çıktıktan kısa bir süre sonra geniş bir kitleye ulaştı.

Öyle ki, Squid Game Coin, 3 bin dolara ulaşmayı başardı. Kısa süre sonra ise hızlı bir düşüş yaşadı ve adeta çakıldı. Coini piyasaya süren kişiler, yaklaşık beş dakika içinde otuz milyar dolarlık bir vurgunla kayıplara karıştı. Son olarak SQUID coinin, Squid Game dizisi veya Netflix ile resmi bir ilişkilerinin ve bağlantılarının olmadığını belirtmeliyim.

Pump Dump Nasıl Tespit Edilir?

Pump dump faaliyeti gerçekleştikten sonra neredeyse herkes, bu olayın olacağını bildiğine dair ifadelerini paylaşır. Özellikle pump dump için söz etmek gerekirse, işlemin tamamlanmasının ardından pump dump’lamayı tespit etmek son derece kolaydır. Peki, pump dump nasıl anlaşılır ve yatırımlarınızı nasıl korursunuz?

Pump dump tespit etmek ve yatırımlarınızı korumak için şu konulara dikkat edin:

 • Coinin, en güvenilir kripto para borsalarında listelenmesini bekleyin (Binance, Coinbase Pro vb.)
 • Kısa bir süre içinde internetin her alanında ve neredeyse aynı söz kalıplarıyla tanıtılan coinlere yatırım yapmadan önce iki kere düşünün,
 • Coinin kimler tarafından üretildiğini, arkasında kimlerin yer aldığını ve projenin temel hedefinin ne olduğunu araştırın,
 • Güvenilir kripto para uzmanları ve analistleri, coin hakkında herhangi bir fikir belirtmemiş ise yatırım yapmak için acele etmeyin,
 • Uzun zamandır kripto para borsalarında listelenen ve güvenilirliğiyle ön plana çıkan BTC veya ETH gibi birimleri inceleyin,
 • Projenin yol haritası ayrıntılı değilse, web sitesinde White Paper ayrıntılı değilse ve genellikle üçüncü taraf kişiler tarafından tanıtılıyorsa coine yatırım yapmayın,
 • TikTok, Twitter, Telegram, Discord, Instagram vb. platformlar ve internetin diğer alanlarını aynı coinin tanıtımları kapladıysa pump dump işlemine yakalanmanız olasıdır.

 

Pump dump nedir? İçeriğini beğendiniz mi? Aşağıdaki paylaşım butonlarına tıklayarak içeriği sevdiklerinizle paylaşmayı unutmayın!

Paylaşmak Önemsemektir!

Yorum yapın