Kripto Paralarda Hacim Nedir? (Düşüş ve Yükseliş Ne İfade Eder?)

Kripto para yatırımı yaparken kazanç elde etmek ve en önemlisi bütçenizi doğru kontrol etmek için dikkat etmeniz gereken birçok parametre vardır. Yatırım enstrümanı fark etmeksizin bütçesini iyi kullanmak isteyen herkes hacim incelemelerine göz atar. Kripto paralarda hacim ise doğru coini bulmak ve olası dolandırıcılıklara karşı önlem almak için en önemli kriterler arasında yer alır.

Tahvil, döviz, emtia, hisse senedi, kripto para vb. birçok alanda işlem hacmini incelemeden alım yapmamanız önemlidir. Özellikle kripto paralarda işlem hacmi coinin potansiyelini bilmek için incelenir. Gelin, kripto paralarda hacim nedir? Sorusunu ayrıntılı olarak inceleyelim!

Dünyada en çok kullanılan ve en güvenilir site olan Binance’ye buraya tıklayarak üye olabilirsiniz.

Kripto Paralarda Hacim Nedir?

Kripto paralarda hacim, belirli bir süre içinde coinin parasal işlemini diğer bir deyişle kaç kez el değiştirdiğini gösterir. Yatırımcılar genellikle 24 saatlik süre içindeki kripto para hacmini incelemeden alım/satım yapmaz. Öte yandan kripto para hacmi coinin potansiyel trendi hakkında küçük ipuçlara sahip olmanızı sağlar.

Kripto para hacmi, risk toleransınıza en uygun coini seçmek için önemli bir ölçüttür. Üstelik kripto para borsaları ya da kripto para fiyat takip siteleri aracılığıyla işlem hacmini kolayca öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda borsa ve diğer platformlar bir haftalık, bir aylık, üç aylık, altı aylık, bir yıllık ve daha uzun süreler için kripto para hacmini gösterir.

Kripto Para Hacmi Neden Önemlidir?

Kripto para yatırımı yapmaya başladıysanız neredeyse herkesin ‘işlem hacmi’ terimini sık sık kullandığını fark edersiniz. Herhangi bir coine yatırım yapmadan önce mutlaka işlem hacmine göz atmalısınız.

Kripto paralarda hacim öncelikle fiyat hareketleri hakkında bilgi edinmenizi sağlar. Diğer bir deyişle, kripto paranın ilerleyen dönemdeki istikrarı ve trend yönünü bilmeniz için önemlidir. Yüksek işlem hacmi, yatırımcıların coine olan güvenini de işaret eder.

Ancak bir coinin ilerleyen dönemlerde yükselişe geçeceği ya da istikrarlı bir seviyede ilerleyeceği, sadece kripto para hacminden anlaşılmaz. Örneğin, Shiba Inu gibi memecoinler, bir dönem yüksek bir hacme sahip olur. Bir süre sonra ise coine olan ilgi azalır ve fiyatta aşağı yönlü sert hareketler görülür. Bu nedenle yatırım yaparken sadece kripto para hacmine odaklanmak, tamamen doğru bir stratejiyi ifade etmez.

Kripto para hacminin düşük olması, coine olan ilginin daha az olduğuna dair önemli bir göstergedir. Aynı zamanda yatırımcıların coine güvenmediği anlamı da çıkarılabilir. Ancak uzun zamandır yatay bir seyirde ilerlemesine rağmen kısa sürede yükselen coinleri de göz ardı etmemek gerekiyor.

Araştırmalara göre kripto para yatırımcılarının %40’ı objektif bir veri olması sebebiyle işlem yapmadan önce hacim grafiğini inceliyor.

Kripto Para Hacminin Yükselmesi Halinde Ne Olur?

Kripto para hacminin yükselmesi halinde coinde fiyat yükselişi beklenir. Yatırımcıların coini tercih ettiği, güvendiği ve alım yaptığı hacim grafiğinden anlaşılabilir. Aynı zamanda kripto para piyasalarında coinin popüler bir konuma geldiğinin de göstergesidir.

Kripto para hacmi yüksekken satış yaptığınızda kazanç elde etme olasılığınız yüksektir. Diğer yatırımcılar, alım yaparken sizin satış yapmanız lehinize bir strateji olarak adlandırılabilir. Öte yandan kripto para hacminin yüksek olduğu birimler, gelecek vadeden coinler olarak da bilinir.

Kripto Para Hacminin Düşmesi Halinde Ne Olur?

Hayatın her alanında olduğu gibi bir birimin sürekli yükselişte olması mümkün değildir. Özellikle kripto para piyasalarında düşüş ve yükselişler oldukça hareketlidir ve ciddi kayıplar ya da kazanç getirir. Kripto para hacminin düşük olması yatırımlarınızı korumanız gereken bir seviyeyi anlamlandırmanıza yardımcı olabilir.

Coine olan güvenin azalması, alım yapan yatırımcıların sayısını azaltırken satış yapan kişi sayısını artırır. İşte, bu noktada kripto para hacmi düşer.

Kripto para hacminin düşmesi, coine olan ilginin azaldığını ve birçok kişinin satış yaptığını gösterir. Ayrıca hacim düşüklüğü, fiyatların düşüş trendinde olduğuna dair önemli bir işarettir. Kripto portföyünüz için en doğru stratejiyi belirlemek istiyorsanız hacim düşüşlerinde alternatif yöntemlere yönelmeli ve ani kararlardan kaçınmalısınız.

Kripto Para Hacmi Nereden Takip Edilir?

Yatırımcılar, kripto para hacmini takip etmek için genellikle kullandıkları borsanın grafiklerine güvenir. Örneğin, Binance platformunu kullanan bir yatırımcı, alım/satım yapmadan önce coin sayfasındaki işlem hacmi grafiğine kolayca ulaşabilir.

Kripto para hacmini takip etmek için kripto para borsalarını kullanabilirsiniz:

  • Binance
  • Coinbase Pro
  • KuCoin
  • Huobi Global
  • io

Borsa platformlarını kullanmıyorsanız ya da kripto para hacmini kıyaslamak istiyorsanız:

  • Coin Market Cap
  • Coingecko
  • CoinCheckup
  • TradingView

Kripto Para Hacmi Sahte Olabilir Mi?

Evet, zaman zaman kripto paralarda hacim sahte olabiliyor. Özellikle piyasayı manipüle etmek isteyen kişi, kuruluş ya da şirketler sahte emirlerle suni bir hareketlilik yaratmaktadır. Birbirini takip eden alımlar neticesinde coin hızlı bir yükseliş trendine girerken hacmi de artıyor.

Wash Trading ya da Türkçesiyle yıkama ticareti olarak bilinen bu yöntem ile sahte bir yükseliş yakalanmaktadır. Coin üreticileri, iş birlikçileri ya da kripto para borsaları belirli aralıklarla bu yönteme başvuruyor. Bu nedenle kripto para yatırımı yapmadan önce teknik analizlere göz atmak, grafikleri incelemek ve projenin gerçekliğini sorgulamak gerekiyor.

 

Kripto paralarda hacim nedir? İçeriğini beğendiyseniz aşağıdaki butonlara tıklayarak arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz!

Paylaşmak Önemsemektir!

Yorum yapın