TRC-20 Nedir? (Binance TRC-20 Cüzdan Adresi Nasıl Öğrenilir?)

Ethereum’un ERC-20 belirteçlerini daha önce duyduysanız TRC-20 size karmaşık bir konu olarak gözükmeyecektir. TRC-20, Tron ağında gerçekleştirilen ve belirli kuralları tanımlayan protokol standardıdır. Tron ağı herkese açıktır ve dileyen kişiler kendi tokenlerini geliştirebilir. Aynı zamanda TRC-20 cüzdan adresi ya da TRC-20 wallet para transferinin hızlı ve düşük maliyetli olmasını sağlar.

TRC-20 tokenleri, tıpkı ERC-20 tokenleri gibi sayısız avantaj sunar. Üstelik Tron ağının geliştiricileri, Ethereum’a rakip olduklarını ve eksik kalan noktaları tamamladıklarını sık sık dile getiriyor. Peki, gerçekten Tron ağı ve TRC-20 tokenleri tıpkı ETH ve ERC-20 tokenleri kadar güçlü olabilir mi? Gelin, TRC-20 nedir ve diğer merak edilen soruları birlikte inceleyelim!

Dünyada en çok kullanılan ve en güvenilir site olan Binance’ye buraya tıklayarak üye olabilirsiniz.

TRC-20 Nedir?

TRC-20, Tron ağında gerçekleştirilen ve tüm işlemlerin akıllı sözleşmelerle tamamlandığı protokol standartıdır. Tron ağı herkese açıktır ve kripto geliştiricileri ağ üzerinde kendi tokenini üretebilir ya da yatırımcılar TRC-20 cüzdanları aracılığıyla para transferi gerçekleştirebilir. TRC-20, Tron ya da yaygın ismiyle TRX ekibi tarafından geliştirilmiştir.

TRC-20 tokenleri ve Tron ağı Ethereum ve ERC-20 belirteçlerinin en büyük rakibi olarak kabul edilir. Ethereum’daki yüksek işlem ücretleri, sınırlı erişim ve yavaş işlem vb. gerekçeler sebebiyle TRC-20 geliştirilmiştir. Ancak Ethereum’un da bu sorunlara karşılık Ethereum 2.0 versiyonuna geçtiğini hatırlatmalıyım.

TRC-20 ağının kullanıcıları, hızlı işlem, düşük maliyet ve herkese açık erişim imkanından faydalanır. Tron ağında bilinen en gelişmiş ve en verimli proje ise Tether veya diğer ismiyle USDT’dir. Aynı zamanda kripto geliştiricileri, Tron ağını ve akıllı sözleşmeleri kullanarak bir token ürettiğinde Ethereum blokzinciriyle uyumlu olduğunu bilir. Ethereum ve Tron ağı birçok açıdan benzerdir ve ERC-20 tokenleriyle uyumludur.

Tron ağının yerel tokeni TRX, ilk başta ERC-20 standartlarındaydı. Ancak Tron ekibi geliştiricileri Ethereum ağından ayrılarak kendi blok zincirlerine geçiş yaptı. Ethereum blok zincirindeki eksiklerin tamamlanması ve sorunsuz bir ağ için kendi blok zincirine geçiş yapan ekip, kısa sürede büyük bir başarıya ulaştı.

TRC-20 Ne İçin Kullanılır?

TRC-20 kripto dünyasının yenilikçi ev sahipleri arasında yer alır. Diğer bir deyişle, TRC-20 token üretiminden transferine kadar her alanda kullanılabilir. Tron blokzinciri, güvenliğini kanıtlamıştır ve büyük projelerin geliştirilmesini sağlamıştır. Örneğin, USDT, Bittorent token.

TRC-20 ağı, merkeziyetsiz projeler için de kullanılabilir. Merkezi olmayan uygulama ya da projeler TRC-20 standartlarına uygun olarak çalışabilir. Örneğin, verim çiftçiliği. DApps’ler ya da herhangi iki kullanıcının TRC-20 ağı ile transfer gerçekleştirmesi kullanımın en büyük örnekleri arasında yer alır. Bununla birlikte TRC-20 ağının geniş ve güvenli bir kullanım sağladığını söylemek gerek.

Tron Nedir?

2014 yılında kurulan Tron, asıl güçlenme ve değer kazanma sürecini 2017 yılında yaşamaya başlamıştır. 2017 yılında Tron Foundation kurulması ve Ethereum’un rakibi olarak kripto ekosistemine adım atmasıyla Tron ve yerel token TRX hızlı bir değer kazandı. Günümüzde Tron blok zinciri, TRC-10, TRC-20, TRC-721 standartlarını desteklemektedir.

Tron ya da TRX, merkeziyetsiz internet amacıyla bilinmektedir. Buna göre, dünyanın her noktasında milyonlarca kişinin herhangi bir engel ya da sansüre uğramadan internete ulaşması amaçlanır. Aynı zamanda TRX, Tron ağında çalışan projeler ve diğer uygulamalara güç vermesi için de kullanılabilir.

Tron ağı, merkeziyetsiz internet amacı doğrultusunda herkese açık ve kolay erişilebilir bir sisteme sahiptir. Son olarak TRX ya da Tron kripto para birimini şu borsalardan alıp satabilirsiniz:

 • Binance
 • Coinbase
 • io
 • Huobi
 • OKEx
 • Kraken
 • Paribu
 • BtcTurk
 • Bitlo

TRC-20 Cüzdan Adresi Nedir?

TRC-20 protokolünü destekleyen ve TRC-20 tokenlerinin transferine imkan tanıyan cüzdan adresleri, TRC-20 cüzdan adresi olarak tanımlanır. Düşük transfer ücreti, ultra hızlı işlem ve güvenlik için tercih edilir. Örneğin, USDT transferini TRC-20 cüzdan adresleri aracılığıyla gerçekleştirdiğinizde ETH ağına oranla daha hızlı ve daha az maliyetli işlem tamamlarsınız.

Binance TRC-20 Cüzdan Adresi Nasıl Öğrenilir?

Binance hesabınız var ancak TRC-20 cüzdan adresinizi bilmiyorsanız şu adımları takip edin:

 • Binance hesabınıza giriş yapın,
 • Cüzdan > Spot cüzdanı kısımlarını takip edin,
 • Yatırmak/çekmek ya da transfer için kullandığınız coini bulun,
 • Örneğin, USDT’yi seçin, yeni sayfada ağ seçimi gelecektir,

 • TRX – Tron (TRX-20) ağını seçin,

 • Cüzdan adresiniz ekranda yer alacaktır.

En güvenilir kripto para siteleri yazımızı incelediniz mi ?

TRC-20 nedir? İçeriğini beğendiniz mi? Aşağıdaki butonlara tıklayarak içeriği arkadaşlarınızla paylaşabilir ve TRC-20 hakkında bilgi edinmelerine yardımcı olabilirsiniz!

Paylaşmak Önemsemektir!

Yorum yapın