ATH Nedir? (Kriptoda ATH ve ATL Nedir? Neden Önemli?)

All Time High veya bilinen kısaltmasıyla ATH, her yatırımcının gerçekleşmesini istediği aşamalardan biridir. Yatırım yapan birçok kişi kazanç sağlamak ister. ATH ise her yatırımcının kazanç sağlayabildiği nadir bir olay olarak ön plana çıkıyor. Ayrıca kripto uzmanlarının, analistlerin ve diğer birçok kişinin ATH kavramını kullandığını fark edersiniz. Peki, neden her yatırımcı ATH için bu kadar istekli olabilir?

Kripto para birimleri son yılların en gözde yatırım enstrümanları arasında yer almayı başardı. Farklı seviyelerdeki küçük ve büyük yatırımcılar, kripto para yatırımıyla kazanç elde edebiliyor. Özellikle ATH dönemi ise her yatırımcının hayali. Gelin, ATH nedir? sorusunu birlikte inceleyelim!

Dünyada en çok kullanılan ve en güvenilir site olan Binance’ye buraya tıklayarak üye olabilirsiniz.

ATH Nedir?

İngilizce ‘All Time High’ kelimelerinin kısaltması olan ATH, tüm zamanların en yükseği anlamına gelir ve kullanılır. ATH, emtia, kripto ya da hisse senedi gibi varlıkların piyasaya ilk çıktığı günden bu yana ulaştığı en yüksek fiyat seviyesidir.

Geleneksel piyasalarda ve özellikle kripto ekosisteminde sıklıkla kullanılan ATH terimi, bir varlığın test ettiği en yüksek fiyattır. Bitcoin, Ethereum, XRP, ADA, BNB vb. her coinin ATH noktası farklıdır. Özellikle boğa piyasalarında ATH yaşanabilir ve bu durumda yatırımcılar yüksek oranda kazanç elde eder.

En güvenilir ve popüler kripto para birimi olan Bitcoin (BTC) için ATH 69 bin dolardır. 2021 Kasım’da gerçekleşen bu zirveyle birlikte BTC daha fazla popüler hale gelmeyi başarmıştır. Bununla birlikte Ethereum için ATH 4878 dolarken BNB için ATH 686 dolardır.

Bir coinin ATH değerine ulaşması, yeni rekorları getirebileceği gibi sert bir düşüşle de sonuçlanabilir. Örneğin, bitcoin, 20.000 dolarlık ATH değerine ulaştıktan sonra, beşinci gününde 11.000 dolara düşerek %45 değer kaybetti.

ATH yapmamış coinler terimi de sıklıkla kullanılır. Ancak bunun son derece yanlış bir kavram olduğunu belirtmek de fayda var. Her coin, piyasaya çıktığı ilk andan itibaren ATH yapar. Dolayısıyla kısa sürede kazanç sağlamak için ATH yapmamış coin arayışındaysanız sağlam bir projeye sahip olan ve güvenilir bir kurum/şirket/şahıs tarafından desteklenen coinleri araştırmalısınız.

ATH Önemli Midir?

ATH, bir varlığın bugüne kadarki en yüksek fiyatıdır. Örneğin, haber sitelerinde, sosyal medya platformlarında ya da forum sitelerinde sık sık yer alan rekorlar, çoğu zaman bir ATH’yi ifade eder. Ancak bir varlığın en yüksek fiyata çıkması, her zaman o fiyata yükseleceğini ya da ilgili fiyatı aşabileceğini göstermez.

Kripto para yatırımlarınızı belirlerken sadece ATH fiyatlarını dikkate almak yanlış olacaktır. Bir coinin, yüzlerce veya binlerce dolara ulaşması sürekli aynı yükselişin beklenmesi gerektiğine işaret etmiyor. Örneğin, bir coin ATH’ye ulaştıktan kısa bir süre sonra dibi görebilir ve tüm paranızı kaybetmenize neden olabilir. Özellikle kripto para dolandırıcılıklarında ATH ve dip noktası art arda görülüyor.

ATH yaptı olarak kullanılan bu kavram, kripto ekosisteminin yeni yatırımcılar kazanması için önemlidir. Yeni yatırımcıların piyasaya ilgi duyması boğa piyasasının başlangıcı için önemli kabul edilir. Aynı zamanda yeni yatırımcıların ilgisi birçok coinde yüksek fiyatlar sağlar.

ATL Nedir?

All Time Low teriminin kısaltması olan ATL, tüm zamanların en düşüğüdür. Kripto, emtia, hisse senedi vb. farklı varlıklar için kullanılan ATL, bugüne kadar görülen en düşük fiyat seviyesini ifade eder.

ATL değeri, başlangıç fiyatından bile düşük olabilir. Özellikle ilgili varlığa yatırım yapmayı düşünen yatırımcılar için iyi bir göstergedir. Aynı zamanda ATL değerine yaklaşan ya da ulaşan bir coine yatırım yapmak daha fazla risk içerir.

ATL veya ATH değeri için neredeyse bir sınır yoktur. Bu nedenle bir coini ATH veya ATL değerine ulaştığında almak, yatırımınızı tamamen kaybetmenize ya da büyük kayıplar yaşamanıza sebep olabilir. Bu terimler, özellikle kripto sepetinizi belirlemeniz için önemli metrikler olarak kabul edilir.

 

ATH nedir? İçeriğini sevdiklerinizle paylaşarak ATH ve ATL ilgili detaylı bilgilere ulaşmalarını sağlayabilirsiniz!

 

Paylaşmak Önemsemektir!

Yorum yapın