Bitfinex Güvenilir Mi? (Bitfinex Hakkında Merak Edilenler!)

Dünyanın en popüler kripto para borsaları arasında yer alan Bitfinex, genellikle profesyonel yatırımcılar tarafından kullanılıyor. Bitfinex, işlem hacmi açısından en büyük kripto para aracı kurumlarından biridir. Bununla birlikte Bitfinex’in Tether Limited Şirketiyle de oldukça yakın olduğu biliniyor. Son zamanlarda yaşanan soruşturma ve cezalar ise Bitfinex güvenilir mi sorusunun yeniden gündeme gelmesine sebep oldu.

Bitfinex, dünyanın en büyük kripto para borsaları arasında yer alsa da kripto para borsasına yeni başlayan veya ileri seviye olmayan kullanıcılar için oldukça karmaşık. Kolay kullanım ve düşük komisyon avantajlarına sahip olan Binance, Bitfinex’i kullanıcı sayısı ve işlem hacmi açısından geçmiş durumda.

Dünyanın en büyük borsası Binance’ye üye olmak için burayı tıklayın!

Bitfinex Nedir?

Hong Kong merkezli Bitfinex, kripto para ticareti, marj ticareti, OTC işlem, spot ticareti vb. alanlarda faaliyet gösteren kripto para borsasıdır. Bitfinex, 2012 yılında kurulmuştur ve dünyanın en eski kripto para borsaları arasında yer alır. Kripto para yönetimi ve ticareti kullanılmaktadır.

Bitfinex, 50’yi aşkın ülkede hizmet vermekle birlikte Türkçe dil desteğine sahip değil. Aynı zamanda TL ile alım/satım yapılamaması bazı Bitfinex kullanıcılarının zorluk yaşamasına sebep oluyor. Bitfinex ile USD, Euro, JPY ve GBP para birimlerinde işlem yapabilirsiniz.

Bitfinex’in ana şirketi iFinex Inc., Britanya Virjin Adaları merkezlidir. Bununla birlikte dünyanın en büyük stabilcoini Tether’in de Bitfinex ile yakından ilişkili olduğu biliniyor. Birçok uzman ve yatırımcıya göre Tether’in sahibi Bitfinex veya Bitfinex ve Tether kardeş şirketler.

Bitfinex’e üye olmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Bitfinex Güvenilir Mi?

Yüksek likidite ve 7/24 canlı destek ile hizmet vermeye devam eden Bitfinex, en güvenilir kripto para borsaları arasında yer alıyor. Özellikle 10 yılı aşkın süredir hizmet vermesi ve yenilikçi güvenlik teknolojilerini kullanması Bitfinex’in güvenirliğini artırmaktadır.

Öte yandan Bitfinex ile ilgili en önemli sorun, Bitcoin manipülasyonuyla gündeme gelmesi. Birçok kripto para analisti ve uzmanı, şirketi bitcoin ve diğer kripto para birimlerini manipüle etmekle suçladı. Üstelik bitcoinin 2017 yılındaki zirve noktasına ulaşmasıyla ilgili yakından ilişkisinin olduğu kanıtlanmıştır.

Bitfinex ile ilgili en önemli ikinci sorun ise 2019 Nisan Ayı’nda New York Başsavcısının açtığı dava oldu. Bu bağlamda Bitfinex, başka bir şirkete olan borcunu ödemesi için Tether’in 850 milyon dolarlık rezervinin kullanmakla suçlandı. Dava sonucunda Bitfinex ve Tether para cezası alırken Tether rezervlerinin aylık olarak üç yıl boyunca denetlenmesi kararlaştırıldı.

Bitfinex, son kullanıcı için her zaman yüksek güvenlik önlemleri sunmayı başarıyor. Bitfinex kullanıcı güvenliğini sağlamak için:

 • Gelişmiş API,
 • İki faktörlü kimlik doğrulama,
 • Para çekme koruması,
 • Hesap erişimi ve para çekme işlemini IP ile sınırlandırma

Gibi bir dizi tedbiri yerine getirmektedir. Ayrıca kripto para borsasına ve müşterilere ait bilgiler coğrafi olarak dağıtılmış olarak soğuk depolarda muhafaza ediliyor.

Bitfinex Hacklendi Mi?

Bitfinex, daha önce birkaç kez hacklenmiş ve bu hackler sonucunda kullanıcı güvenini kaybetmiştir. En büyük hack saldırısı ilk olarak 2015’te gerçekleşmiş ve 1500 bitcoin çalınmıştır. Ayrıca kullanıcı bilgileri de çalınmış ve Bitfinex 400 bin dolar zarara uğramıştır.

Bitfinex 2016 yılında da hacklenmiş ve 119 bin BTC çalınmıştır. Aynı zamanda şirket, 2016 yılında bugünün değeriyle dört milyar dolar kayıp yaşamıştır. Çalınan bitcoinlerin izi sürülemediği için Bitfinex, bitcoinin değer kaybından sorumlu tutuldu. 2022 yılının ilk aylarında 119 bin BTC’yi aklamakla suçlanan Ilya Lichtenstein ve eşi Heather Morgan yakalanmıştır. Ayrıca Morgan’ın Türk kökenli olduğu iddia edilmiş ve Ilya isimli genç kadının Reyhan lakabını kullandığı ortaya çıkmıştır.

Bitfinex, hack ve siber saldırılarla adından sık sık söz ettirmesine rağmen en büyük kripto para borsaları arasındaki varlığını sürdürüyor. Aynı zamanda Bitfinex’in siber saldırı ve hack sonrasında kullanıcıların zararını karşıladığını da belirtmek gerek.

Bitfinex, Binance gibi siber saldırı sonucunda zararın tanzim edilmesini sağlayacak bir fona sahip değil. Ancak siber saldırı kaynaklı oluşacak kayıpları karşılayacağını belirtiyor.

Bitfinex’in Avantajları Nedir?

Bitfinex, genel kripto para yatırımcılarına hitap etmekten ziyade profesyonel yatırımcılar tarafından tercih ediliyor. Son derece gelişmiş grafik ve analiz verilerine sahiptir. Ayrıca hack ve siber saldırılar sonrası güvenlik önlemlerini en üst noktaya taşımıştır.

Bitfinex’in sunduğu bazı avantajlar:

 • 200’ü aşkın kripto para birimi ile işlem imkanı,
 • Gelişmiş emir türleri ve işlem çiftleri,
 • Marj ticareti,
 • Paper trading veya diğer ismiyle simülasyon işlem yapma avantajı,
 • Detaylı ve gelişmiş API erişimi,
 • Referans ve ödül sistemi,
 • Düşük komisyon oranları,
 • 7/24 e – posta ile müşteri desteği,
 • Düşük komisyon oranları.

Bitfinex, özellikle yüklü miktarlarda kripto para transferi ya da işlemi yapan kişiler ideal çözümler sunuyor. Birçok borsaya göre yüklü miktarlar için komisyon oranı daha düşük.

Bitfinex Dezavantajları ve Eksileri Nedir?

Yüksek işlem hacmiyle dünyanın en büyük kripto para borsaları arasında yer edinen Bitfinex, zaman zaman dezavantajlarıyla gündeme gelebiliyor. Kullanıcıların Bitfinex ile ilgili en önemli şikayetiyse kimlik doğrulama işlemlerinin oldukça uzun sürmesi. Bazı durumlarda süreç 4 – 5 güne kadar uzayabiliyor.

Biftfinex’in doğrulama ile ilgili şikayetlerinden biriyse iki resmi evrak talep etmesi. Örneğin, T.C. kimlik kartı ve pasaport ile doğrulama yapmanız talep ediliyor. Bu işlem diğer birçok borsada sadece T.C. kimlik kartı veya pasaport ile tamamlanabiliyor.

Öte yandan Bitfinex’in en büyük dezavantajı yeni kullanıcılar ve yatırımcılar için çok kolay olmayışı. Platform genellikle ileri seviye kripto para tüccarları tarafından kullanılıyor. Özellikle düşük komisyon oranları, ileri seviye yatırımcılar için bir avantaj sunmaktadır.

Biftfinex’in öne çıkan dezavantajları ise şöyle:

 • Türkçe dil desteğine sahip olmaması,
 • TL ile işlem imkanının bulunmaması,
 • Canlı destek ile müşteri hizmetinin sağlanmaması ve e – posta cevaplamalarının 12 saate kadar uzaması,
 • Yeni başlayanlar için karışık olabilen mobil uygulama,
 • ABD, Kırgızistan, Bolivya vb. ülkelerde kullanılmıyor.

Bitfinex ile ilgili en önemli dezavantajlardan biri de Tether ile ilişkisinde şeffaf bir politika yürütmeyişi. Aynı zamanda hack saldırılarından sonra kullanıcı kayıplarını karşılasa da birkaç yüklü saldırı, bazı kullanıcıların Bitfinex’e daha az güvenmesiyle sonuçlandı.

Bitfinex’e Nasıl Kayıt Olunur?

Bitfinex’e kayıt olmak için akıllı cihazınıza mobil uygulamayı indirebilir veya doğrudan web sitelerini ziyaret edebilirsiniz. App Store ve Google Play aracılığıyla Biftinex mobil uygulaması indirilebiliyor.

Bitfinex’e kayıt olmak için şu adımları takip edin:

 • Kaydol butonuna tıklayın,
 • Kullanıcı adı, e – posta, ülke vb. seçimleri tamamlayın,
 • Cep telefonu veya e – posta aracılığıyla hesabınızı doğrulayın,
 • Para yatırma / çekme işlemlerini sorunsuz tamamlamak için kimlik doğrulamasını gerçekleştirin,
 • Kimlik doğrulaması için T.C. kimlik kartı veya pasaport gibi devlet tarafından verilen evraklar kabul ediliyor ayrıca iki belge ile doğrulama yapmalısınız,
 • Resmi evrakları sisteme yükledikten sonra selfie çekinin,
 • İşlemi tamamlayın.

Bitfinex kimlik doğrulama işlemi sonrasında onayın gelmesi 3 güne kadar uzayabiliyor. Ancak birçok kullanıcı için ortalama 12 saatte onay gelmektedir.

Hesabınızı doğruladıktan sonra Bitfinex’te para yatırma veya çekme işlemine başlayabilirsiniz. Bitfinex’e para yatırmak için USD veya Euro gibi fiat para birimleri kullanılmaktadır. Dilerseniz farklı bir kripto para cüzdanından, Bitfinex hesabınıza transfer gerçekleştirebilirsiniz.

Diğer kripto para borsaları ile ilgili detaylı bilgi almak için en iyi kripto para uygulamaları sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Bitfinex güvenilir mi? içeriğini aşağıdaki butonlara tıklayarak sevdiklerinizle paylaşabilir ve Bitfinex hakkında detaylı bilgi edinmelerini sağlayabilirsiniz!

Paylaşmak Önemsemektir!

Yorum yapın