NFT’den Nasıl Para Kazanılır? (Kazançlı Yöntemler ve Bilinmeyenler!)

Son dönemde yediden yetmişe herkes NFT’den bahsediyor. Peki, nedir bu NFT? NFT’den nasıl para kazanılır? NFT, yeni nesil kripto sanat olarak da adlandırılıyor. Günümüzde herkes NFT yapabilir ve NFT ile para kazanabilir. Bu durum da NFT’nin yeni bir kazanç kaynağı olarak görülmesini sağlıyor. NFT yaparak para kazanmak günümüzün en popüler gelir kaynaklarından biri.

NFT’den para kazanmaya başlamak için birkaç kavramı bilmek gerekiyor. Eğer siz de bu yola girmeye hazırsanız, en önemli konuları ve detayları birlikte öğrenelim!

NFT Nedir?

Non-fungible tokens veya yaygın ismiyle NFT, blok zinciri sisteminde depolanan ve sistemde korunan dijital varlıklardır. Resim, müzik, video, sanal oyun ögeleri, tweet, GIF vb. birçok eser, NFT olarak alınıp satılabilir. Bu sayede eserin dijital mülkiyeti bir kişiye verilir. Aynı zamanda bu dijital mülkiyet, blockchain ile korunur, dolayısıyla biricikliği değiştirilemez.

NFT’den para kazanmak kimileri için oldukça kolayken kimileri için karmaşık bir süreç olabilir. Ancak birkaç kolay adımla, herkes NFT’den para kazanabilir. Örneğin, yeteneklerinize ve sanatınıza güveniyorsanız resim oluşturabilir veya ticari zekanıza inanıyorsanız al – sat yapabilirsiniz.

NFT ile Nasıl Para Kazanılır?

NFT ile para kazanmak için birkaç farklı yöntem vardır:

  • Dijital eser üretmek,
  • NFT telif hakları,
  • NFT ticareti,
  • NFT Staking,
  • NFT oyunları.

Her bir yöntem, kendi içinde birçok avantaja sahiptir. Aynı zamanda NFT ve blockchain konusunda profesyonellik seviyesinde bilgi sahibi olmanıza gerek yoktur. Ancak herkes NFT ile milyon dolarlar kazanamaz. Dolayısıyla ilk etapta küçük beklentilerle para kazanmaya başlamak, daha uzun soluklu bir gelir elde etme süreci sağlayacaktır. NFT satın almak isterseniz NFT siteleri yazımızı inceleyebilirsiniz.

Dijital Eser Üretmek!

NFT ile para kazanmak için dijital eser üretme yöntemini tercih edebilirsiniz. Dijital eserler oldukça çeşitlidir ve alıcı bulmak daha kolaydır. Popüler bir tweetiniz, müzik kayıtlarınız, resimleriniz ya da GIF’leriniz dijital eser olabilir.

Dijital eserlerinizi en büyük kripto para platformu olan Binance üzerinden satabilirsiniz. Aynı zamanda Binance, satıcı ve alıcıların yararlanabileceği etkinlikler ile sektörün öncü isimleri arasındaki yerini koruyor. Ayrıca kripto para ile ilgileniyorsanız Binance kullanımı sizin için daha kolay olacaktır.

NFT denilince akla gelen ilk şeylerden biri rengarenk ve sıra dışı resimlerdir. Bu çizimleri, farklı programlar aracılığıyla tasarlayabilir ve NFT pazaryerlerinde satabilirsiniz. En iyi NFT resim yapma programları Adobe Sketch, S!ng, Adobe Fresco, Procreate ve Daz3D yer alır. Aynı zamanda herhangi bir çizim programında da yapabilirsiniz.

Dijital eserlerinizi ürettiğinizde Binance, OpenSea, Rarible vb. NFT pazaryerlerine yükleyerek satış sürecini başlatabilirsiniz. Ancak kripto para cüzdanınızın olması gerektiğini de hatırlatmalıyım.

Dijital Eserler Nasıl Fiyatlandırılır?

Dijital eser ürettiğinizde elbette ilk başta yüz binlerce dolar kazanmak isteyebilirsiniz. Ancak bu gerçekçi bir fiyatlandırma olmayacaktır. Bu nedenle ilk başta gerçekçi bir politikaya sahip olmalısınız. Piyasada sanatçıların ilk eserleri için ortalama fiyat 15$ – 1000$ dolar arasında değişiyor. Bu fiyat aralığında bir seçim yapabilirsiniz.

Fakat eserinizin daha yüksek bir fiyata satılması gerektiğini düşünüyorsanız, bol sıfırlı bir ücretlendirme yapmanız da mümkün. NFT değerini belirlemek oldukça zordur. Üstelik herhangi bir formülasyonu da yoktur. Bu nedenle deneme – yanılma yöntemine başvurmak iyi bir tercihtir.

Eserleriniz satılmaya başladığında fiyatı yükseltebilir veya uzun süre geçmesine rağmen herhangi bir satış gerçekleşmemişse fiyatı düşürmeyi düşünebilirsiniz.

NFT Telif Hakları ile Para Kazanmak!

Sanatçıların NFT ile para kazanmasını sağlayan diğer bir yöntem de telif hakkı gelirleridir. Buna göre, sanatçılar eserini sattıktan sonra bile ilgili eser satışından gelir elde etmeye devam eder. Örneğin, eserinizi 100 dolara sattığınızı düşünelim. Eserinizi alan satıcı da 200 dolara eserinizi yeniden sattığında buradan telif hakkı geliri kazanırsınız.

Telif hakkı geliri elde etmek sanatçıların isteğine tabiidir. Aynı zamanda belirli bir komisyon belirleyebilir ya da tüm haklarınızdan vazgeçebilirsiniz.

NFT Ticareti ile Para Kazanmak

NFT’den para kazanmanın diğer bir yöntemi de ticarettir. Alıcı, satıcı ve eserin bulunduğu bir pazaryerinde ticaret yapmak kaçınılmaz bir para kazanma yöntemidir. Burada dikkat etmeniz gereken önemli konu ise iyi bir strateji belirlemek ve uygulamaktır. NFT pazaryerlerinde dünyaca ünlü sanatçı ve markalardan amatör üreticilere kadar yüz binlerce satıcı vardır. Ve her bir eser, farklı değere sahiptir.

NFT ticareti ile para kazanmak istediğinizde yatırım yapacağınız eseri doğru seçmeniz ve doğru zamanda satmanız gerekir. Örneğin, 100 dolara satın aldığınız bir eseri 100.000 dolara satma şansınız vardır ancak zıt ihtimali de göz ardı etmemeniz önemlidir.

NFT’den ticaret ile para kazanmak istiyorsanız Binance, Nift Gateway, Rarible, OpenSea vb. platformları kullanabilir ve eserleri görebilirsiniz. Bu platformlar alım ve satım imkanı sunar.

NFT Staking ile Para Kazanmak

NFT’lerinizi satmadan pasif gelir elde etmek istiyorsanız staking veya stake etmek olarak bilinen yöntemi tercih edebilirsiniz. Bu yöntemde, NFT’lerin dijital mülkiyeti hala sizde olur ancak NFT’leri tercih ettiğiniz bir platformda kilitlemeniz gerekir. Aynı zamanda kripto para stake etmek ile benzer olduğunu da söylemeliyim.

NFT staking yönteminde platformların size sunduğu ödül ve avantajlar aracılığıyla para kazanırsınız. Örneğin, Binance, NFTX ve Mbox gibi platformlar güvenilir seçenekler arasında yer alır.

NFT Oyunları ile Kazanç Elde Etmek!

Günümüzde en popüler NFT’den para kazanma yöntemi de oyunlardır. Teknoloji ve oyun dünyasının gelişmesiyle birlikte NFT oyunları da yeni bir pencere açtı. NFT oyunları ile hem oyun oynayabilir ve oynadıkça NFT kazanmaya devam edebilirsiniz. Üstelik birçok oyun tamamen ücretsizdir!

Oyun dünyasının birçok ismi kimi zaman oyununu gerçek kullanıcılara denettirmek kimi zaman da popülerliğini artırmak için bu yöntemi tercih ediyor. Aynı zamanda birçok oyun üstün grafikleri ve sürükleyici hikayesiyle de ön plana çıkmaktadır. Oynamaya devam ettiğinizde ya da karakterinizi geliştirdiğinizde token kazanırsınız. Her bir oyun kendi tokenine sahiptir ve kripto para borsaları aracılığıyla dönüştürülebilir.

En iyi NFT oyunları arasında Axie Infinity, Sandbox 3D, Alien Worlds, Splinterlands ve DeFi Kingdoms yer alıyor. Ancak tercih edebileceğiniz yüzlerce farklı oyun seçeneğinin olduğunu da söylemeliyim.

Kimler NFT’den Para Kazanabilir?

Herkes NFT’den para kazanabilir. Ancak bazı sanatçılar 15 dolar kazanırken bazı sanatçılar 50 milyon dolar kazanır. Örneğin, 2022 yılında NFT hacminin 20 milyar doları aşması bekleniyor. Üstelik geçtiğimiz senelerde beklentinin üstüne çıkmayı başarmıştı.

NFT’den para kazanmak için doğru platformu seçmelisiniz. Aynı zamanda NFT’nizin tanıtımını yapmanız gerekebilir. Örneğin, sosyal medya platformları veya forum siteleri aracılığıyla NFT’nizi pazarlamanız mümkün. Bu sayede daha kısa sürede daha geniş bir kitleye ulaşma şansınız olur.

NFT satarak para kazanmak ilk etapta kolay bir süreç olarak yorumlanır. Ancak herkes aynı sürede eşit miktarda para kazanamaz. Bu nedenle sabırlı olmanız ve farklı NFT pazaryerlerini deneyimlemeniz gerekir. Örneğin, daha önce tanınmayan bir sanatçı olan Beeple, NFT eserini 69$ milyon dolara satmıştır ve bu da NFT’nin dönüm noktaları arasında kabul edilmiştir. En yüksek tutar ise 93 milyon dolardır ve kısa süre önce gerçekleşmiştir.

NFT’den nasıl para kazanılır? İçeriğini beğendiniz mi? İçeriği beğendiyseniz aşağıdaki butonlara tıklayarak bizi sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz!

Paylaşmak Önemsemektir!

Yorum yapın