İkili Dip Formasyonu Nedir? (İkili Tepe ve Daha Fazlası!)

Kripto para ya da diğer finans enstrümanlarında teknik analizler için en önemli göstergelerden biri, hiç şüphesiz ikili dip formasyonudur. İkili tepe ve ikili dip formasyonu düşüş ya da yükseliş trendi hakkında bilgi sahibi olmak için önemlidir. Birçok analist, uzman ya da profesyonel yatırımcı, yatırımlarını değerlendirirken ikili dip ve ikili tepe formasyonunu önemli olarak kabul ediyor.

Geçtiğimiz günlerde BuldumZ’de golden cross hakkında bir içerik yayınlamıştım. Sizlerden gelen yorumlar ve dönüşler doğrultusunda ikili dip formasyonundan da bahsetmek istedim. Hazırsanız, ikili tepe ve ikili dip formasyonuna yakından göz atalım!

Dünyada en çok kullanılan ve en güvenilir site olan Binance’ye buraya tıklayarak üye olabilirsiniz.

İkili Dip Formasyonu Nedir?

İkili dip formasyonu, piyasada yükselişin başlayacağına dair sinyaller veren önemli bir teknik analiz modelidir. Buna göre, piyasa düşüş trendindeyken dip noktası görülür. Dip noktasının görülmesiyle birlikte yatırımcılar, alım yapmaya başlar direnç seviyesine kadar fiyat artışı gerçekleşir. Direnç seviyesinde bir düzenleme meydana gelir ve satışların başlamasıyla birlikte ikinci dip görülür.

Grafiklerde “W” olarak görülen ikili dip formasyonu, genellikle piyasalar düşüşte olduğunda yaşanır. Hisse senedi, kripto para, Forex vb. finans alanlarında ikili dip formasyonu modeli kullanılmaktadır.

İkili dip formasyonu ile ilgili bilinmesi gereken diğer bir detay ise, dip fiyatların birbiriyle yakın olması gerektiğidir. Ayrıca ikinci dip seviyenin, ilkine göre daha yüksek bir seviyede olması önemlidir.

İkili Dip Formasyonu Ne İfade Eder?

Grafik modellerinde ikili dip formasyonu kolaylıkla fark edilebilir. Peki, uzman ve analistler ikili dip sonrası ne bekler? Yatırımcılar veya uzmanlar, ikili dip sonrasında piyasada bir yükseliş beklentisi içindedir. Aynı zamanda ikili dip formasyonu modeli genellikle bir aylık süreç için ifade edilse de belirlenen zaman aralığına göre daraltılıp genişletilebilir. Zaman aralığının genişletilmesi, ikili dip formasyonu modelinden daha iyi sonuçlar almanıza yardımcı olur.

İkili dip formasyonu temel olarak şu şekilde gelişir:

  • Piyasa, orta veya uzun vade içinde düşüştedir,
  • Dip fiyatla birlikte yatırımcılar alım yapar,
  • Genellikle destek noktası test edilir ve kısa süreli bir yükseliş gerçekleşir,
  • Yatırımcıların büyük bir kısmı, kaybını telafi edebileceği seviyede satış yapar,
  • Satışların artmasıyla birlikte yeniden dip fiyat görülür,
  • Birçok yatırımcı yeniden yükseliş olacağına inanır ve alım yapar,
  • Alımların başlamasıyla birlikte piyasanın yükseleceği öngörülür.

İkili dip formasyonu sonrasında birçok yatırımcı, fiyatların yükseleceğini düşünerek alım yapar. Özellikle kripto para piyasasında balina olarak adlandırılan kişiler, yüklü miktarda alım gerçekleştirebilir. Ancak piyasanın toplam işlem hacmi ve yatırım için esas aldığınız diğer metrikler göz ardı edilmemelidir.

İkili Tepe Formasyonu Nedir?

Yatırımcıların veya teknik analizleri takip eden/yapan kişilerin yakından tanıdığı diğer bir formasyon modeli de ikili tepe formasyonudur. Ayrıca ikili zirve veya çift zirve olarak da bilinir.

İkili tepe formasyonu, yükseliş trendi sonrasında oluşan ve piyasanın aşağı yönlü seyredeceğinin sinyalini veren grafik modelidir. Buna göre piyasa yükseliş trendindeyken fiyatlar yükselir ve zirve noktasına çıkar. İlk zirve/tepe noktası gerçekleşir. Satışların başlamasıyla birlikte direnç seviyesi görülür ve fiyat düşüşleri başlar. Düşüşün başlamasıyla birlikte birçok yatırımcı alım yapar ve destek seviyesinin ardından yeniden zirve görülür. İkinci tepenin oluşmasıyla birlikte satışlar hızlanır ve piyasada aşağı yönlü bir trend başlar.

İkili tepe formasyonu modelinde, zirve fiyatların birbiriyle aynı seviyede olması önemlidir. Grafiklerde, ikili tepe formasyonu “M” harfine benzer. İkili dip ve ikili tepe formasyonu zıt trend yönlerini ifade eder. Ancak trend yönünü %100 belirlemek hiçbir formasyon ya da teknik analizle mümkün olmayacaktır.

İkili Tepe Formasyonu Ne İfade Eder?

İkili tepe formasyonu, piyasanın aşağı yönlü seyredeceğine dair önemli bir sinyal olarak kabul edilir. Birçok yatırımcı, grafiklerde ikili tepe formasyonunu gördüğünde short pozisyon açar. Ancak diğer yatırım göstergelerinizi de göz önünde bulundurarak işlem yapmanız önemlidir.

İkili tepe formasyonunda, M harfi oluşmuş ise artık yükseliş trendinin sonlanacağı öngörülebilir. Piyasa değer kaybeder ve birçok yatırımcı için ayı piyasasının başlangıcı olabilir. Ayrıca her iki model için trend çizgisinin destek çizgisini geçmesine dikkat edilmelidir. Aksi takdirde grafik kaynaklı yanılma ve hata payı büyük olacaktır.

İkili Dip ve İkili Tepe Formasyonu Kripto Para Piyasası İçin Uygun Mu?

İkili tepe ve ikili dip formasyonu evrensel bir formasyon olarak kabul edilir. Dolayısıyla emtia, kripto para, hisse senedi vb. birçok finans alanında geçerlidir. Ancak destek ve direnç noktalarına dikkat etmek, işlem hacmini göz önünde bulundurmak ve coin için gerekli araştırmaları yapmak gerekir. Özellikle kripto paralarda sadece bir grafik, formasyon ya da teknik analize göre işlem yapmak yanıltıcıdır.

İkili dip formasyonu için direnç seviyesini takip etmek, ikili tepe formasyonunda ise destek seviyesinde pozisyon almak doğru bir hamle olabilir. Fakat hareketli ortalamayı göz önünde bulundurmalısınız. İkili dip ve ikili tepe formasyonları, finans alanlarında güvenilir grafik modelleri olsa da her zaman doğru ve kesin sonuçlar almak mümkün olmayabilir.

Risk yönetimi, yatırım stratejisi ve özellikle kripto paralarda limit emirleriyle birlikte güvenilir bir ticaret yapabilirsiniz.

 

İkili dip formasyonu nedir? İçeriğini aşağıdaki butonlara tıklayarak arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz!

Paylaşmak Önemsemektir!

Yorum yapın