NFT Staking Nedir? (En İyi NFT Staking Platformları!)

Son dönemde NFT’lerle ilgili birçok bilgi edinmiş, video izlemiş ve haberleri okumuş olmalısınız. Neredeyse her yerde NFT ve NFT satışlarından söz ediliyor. NFT’lerle ilgili en yeni kavramlardan biriyse NFT staking. Birçok NFT üreticisi ve yatırımcısı staking ile para kazanma yöntemine başvuruyor. Bu içerikte NFT stake etmek ve en iyi NFT staking platformları hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz!

NFT’leri yakından takip etmek veya NFT alım/satımı yapmak için dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’ı kullanabilirsiniz. Binance, kripto para alım satımı haricinde en büyük NFT pazaryerlerinden biridir.

Dünyanın en büyük borsası Binance’ye üye olmak için burayı tıklayın!

NFT Staking Nedir?

NFT staking, ödül kazanmak veya pasif gelir elde etmek için NFT’leri bir platformda kilitlenmesidir. Benzersiz tokenleri kilitlemek, platformun sağladığı ödülleri kazanmanızı veya pasif gelir elde etmenizi sağlar.

NFT staking, henüz yeni bir kavram olmasına rağmen birçok NFT üreticisi veya koleksiyoncusu bu yönteme başvuruyor. Bu sayede benzersiz tokenlerinizi korurken gelir elde etmeye devam edersiniz. Örneğin, bir oyundan kazandığınız değerli bir NFT’yi stake ettiğinizde yıllık faiz oranı %80’i bulabilir. Öte yandan kendinizin ürettiği ya da bir sanatçıdan satın aldığınız NFT’leri stake etmenizi sağlayacak platformların çok az olduğunu belirtmeliyim.

NFT staking, özellikle oyun içinde kazanılan NFT’leri değerlendirmenin cazip yollarından biridir. Aynı zamanda henüz yeni bir sistem olması sebebiyle birçok değişim ve gelişim göstereceği de çok açık. Dolayısıyla yatırım yapmadan önce iyi bir araştırma yapmanız gerekebilir.

NFT stake etmek, kripto para staking işlemiyle benzerdir. Proof-of-Stake’e protokolünde çalışan Blockchain platformları NFT stake etmek işlemine imkan tanır. Özellikle oyunlardan kazanılan NFT’ler ile iyi bir pasif gelir elde etmek mümkün.

NFT Staking Nasıl Çalışır?

NFT’nizi belirli bir platformda tuttuğunuzda genellikle o platformun yerel parasıyla ödüllendirilirsiniz. Bu özelliği ile kripto para stake etmekten ayrılır. Özellikle ilerde değerinin artmasını beklediğiniz NFT’leri bu yöntemle kullanmak çoğu zaman oldukça kazançlıdır.

NFT staking platformları aracılığıyla tüm aşamaları kolayca tamamlayabilirsiniz. Ancak NFT staking ile ilgili önemli bir dezavantajın olduğunu da hatırlatmalıyım. NFT’nizi kilitlediğinizde sözleşmede belirttiğiniz süreye kadar kullanamazsınız. Örneğin, NFT’nizi stake ettiniz ve bir süre sonra değerlendi. Ancak kilitlenme vadesi gelmediği için bu fırsatı kaçırabilirsiniz.

En İyi NFT Staking Platformları

NFT staking platformlarının her biri farklı ödül, komisyon ve kazanç oranlarına sahiptir. Bu nedenle en az birkaç platforma göz atarak avantajlı bir seçim yapabilirsiniz. Aynı zamanda her NFT, stake için uygun olmayabilir. Bu nedenle NFT’nizi kilitlemek için doğru platform seçimi zaman alabilir.

İşte, tercih edebileceğiniz en iyi NFT staking platformları!

NFTX

En iyi NFT staking platformu seçiminde kolay kullanımı ve gelişmiş güvenlik özellikleriyle NFTX ön plana çıkıyor. NFTX, NFT sahiplerinin stake için ERC-20 belirteçlerini kullanmasını mümkün kılıyor. Aynı zamanda kullanıcılar, NFT’lerini 1:1 oranında oluşturma, ERC20 tokeni çıkarma ve takas etme gibi avantajlara da sahip. Dolayısıyla kasada bir NFT stake ettiğinizde 1 vToken kazanabilirsiniz.

Kazandığınız vToken’leri kasadan yeni bir NFT almak için kullanmak da mümkün. Ayrıca kısa bir süre önce NFTX v2 piyasaya sürüldü. NFTX V2, kullanıcılara daha fazla kolaylık ve özgürlük vaat ediyor. Ancak V2’de likidite sağlayıcı olmadığınız takdirde yeni kasaları kullanmak ya da stake etmek mümkün değil.

Kira

$KEX jetonlarını kazanmak için en iyi NFT staking sitesi Kira oluyor. Aynı zamanda Kira, NFT’lerinizi küçük parçalara bölmenizi de sağlar. Bu sayede her bir parça bireysel NFT olarak adlandırılır. Öte yandan platform hala yenilikleriyle kendinden sık sık söz ettirmeyi başarıyor. Önümüzdeki dönemde Kira ismini daha sık duyabilirsiniz.

Kira ile ilgili dikkat çeken diğer bir kısım ise kripto para ve diğer dijital varlıklar için de kilitleme imkanı sunması. Ayrıca $KEX sahipleri, platformda düşük komisyon oranı vb. avantajlarla da ödüllendiriliyor. Son olarak Kira 1:1 orana sahiptir.

Mobox

Binance Smart Chain’e dayalı olarak faaliyet gösteren Moboc, oyna – kazan prensibine sahiptir. Mobox oyuncuları, NFT’lerini stake ettiğinde platformun yerel kripto parası Mbox ile farklı ödüller kazanır. Ayrıca metaevrende Mobox, Momoverse ve NFT’ler de Momo olarak anılıyor. Her bir momo farklı hash gücüne sahiptir ve her biri benzersizdir. Kullanıcıların topladığı Momo sayısı, kazanacağı ödül ile doğrudan ilişkilidir.

Topluluk odaklı bir platform olması nedeniyle en iyilerden biri olduğunu söylemek mümkün. Öte yandan oynarken eğlenebileceğiniz ve kazanacağınız bir platform arıyorsanız en iyi tercihlerden biri olabilir.

SplinterLands

Blockchain tabanlı SplinterLands, en iyi NFT staking sitesi arayanlar için önemli bir tercih olacaktır. Özellikle oynarken kazanabileceğiniz bir platform arıyorsanız en popüler seçeneklerden biridir. Oyunda kartlarınızı sürekli geliştirerek değerlerini artırmanız mümkün. Kartınız ne kadar değerli olursa kazancınız da aynı oranda artıyor. Sonucundaysa platformun yerel parası SPS ile ödüllendiriliyorsunuz.

Oyunda sahip olduğunuz her bir kart NFT’dir. Dolayısıyla kazandığınız kartları diğer oyuncularla paylaşmak ve para kazanmak için stake etmeniz gerekir. Stake ettiğinizde platformun yerel parasını kazanabilirsiniz. Aynı zamanda platform tarafından günlük $SPS jetonu dağıtılıyor.

Axie Infinity

En popüler NFT oyunları arasında yer alan Axie Infinity, NFT stake etme özelliğini yeni duyurdu. Ancak buna rağmen ilk günden beri oldukça yoğun bir talep gördüğünü söylemek mümkün. Yine oyna-kazan prensibiyle çalıştığını da belirtmeliyim. Üstelik NFT stake etmeseniz bile oyunda kazandığınız tokenleri, iki haftada bir nakit paraya dönüştürebilirsiniz.

Axie Infinity, bir Pokemon oyununa benziyor. Oyuncular, karakterlerini ve kartlarını geliştirdiği sürece Axie Infinity Shards ($AXS) kazanmaktadır. Aynı zamanda kazandığınız veya değerini artırdığınız karakterleri stake edebilirsiniz. Platform, %80 APR ile rakiplerinden ayrılıyor. Ancak ilerleyen dönemde yıllık faiz geliri düşebilir.

Zookeeper

Merkezi olmayan finans piyasasında (DeFi), verim çiftçiliği (Yield Farming) platformu olan Zookeeper, en iyi NFT staking platformları arasındaki yerini alıyor. İsminden de anlaşılacağı üzere, oyunda çeşitli hayvan karakterlerini geliştirerek değerlenmelerini sağlıyorsunuz. Geliştirdiğiniz kartları stake ederek yıllık faiz avantajından yararlanabilir veya platformun sunduğu ödülleri kullanabilirsiniz. Genellikle beş ve ay üzeri kilitlemeler daha fazla kazanmanızı sağlar.

Zookeeper ile ilgili en önemli avantajlardan biriyse likidite havuzu için ikili verim çiftçiliğine imkan tanımasıdır. Bu sayede iki kat daha fazla ödül kazanabilirsiniz. Ayrıca NFT stake ettiğinizde WanSwap Liquidity Provider (WASP) veya Zookeeper tokeni ZOO kazanabilirsiniz.

WhenStaking

dApp geliştirme stüdyosu Onessus, WhenStaking ile beklentileri büyük ölçüde karşılamayı başardı. Uzun zamandır beklenen WhenStaking, farklı oyunlardan elde ettiğininiz NFT’leri tek bir platformda stake etmenizi sağlar. Aynı zamanda her staking için $VOID kazandırır. Yeni bir platform olması sebebiyle sadece Onessus oyunlarından kazanılan NFT’ler için stake etme imkanı tanıyor. Ancak çok yakın zamanda her meta veri tabanına açılması bekleniyor.

WhenStaking, stake için %80 APR oranlarına sahiptir. Ayrıca uzun süreli staking işlemleri için kazanacağınız gelir artış gösterir.

Ayrıca nft siteleri sayfamızdan da nft satın alabileceğiniz güvenilir nft sitelerini inceleyebilirsiniz.

NFT Staking nedir? İçeriğini beğendiniz mi? Aşağıdaki paylaşım butonlarına tıklayarak sevdiklerinizle içeriği paylaşabilir ve bizi destekleyebilirsiniz!

Paylaşmak Önemsemektir!

Yorum yapın